Campioana mondială a făcut legea la Class One Romanian Grand Prix

UIM WPPA Class 1 World Powerboat Championship

Sport 31 August 2009 / 00:00 454 accesări

Campioana mondială en titre, Fazza 3, a făcut legea în cea de-a treia rundă a UIM WPPA Class 1 World Powerboat Championship - Romanian Grand Prix. Fazza a cîştigat Edox Pole Position, precum şi cele două curse organizate pe Lacul Siutghiol şi a preluat cu autoritate conducerea în clasamentul general. Arif Saif Al Zafeen şi Nadir Bin Hendi au pregătit excelent cursele de la Mamaia, realizînd maximum posibil şi acum par să se îndrepte fără probleme spre titlul mondial din sezonul 2009! Organizate sîmbătă dimineaţa, antrenamentele oficiale - Edox Pole Position - au adus cel mai bun timp pentru Fazza, urmată de Victory 1 şi Welmax. Peste numai cîteva ore s-a dat startul în prima cursă, un start favorabil pentru Fazza, care s-a instalat la şefie şi a condus cursa de la un capăt la celălalt. În spatele său, barca-soră - Victory 1 - a evoluat la fel de bine reuşind să termine cursa pe poziţia secundă. Au fost însă şi multe incidente în cursa de sîmbătă. Finalul primului tur a adus un acroşaj între Victory 77 şi Welmax, barca norvegiană ieşind în pierdere. Totuşi, cîştigătorii de anul trecut de la Mamaia au recuperat fantastic, reuşind să prindă podiumul in extremis! Victory 77 a terminat cursa pe o poziţie foarte bună - a şasea, dar… a fost descalificată imediat după sosire! Maritimo 12 a suferit un spectaculos accident - răsturnare într-un viraj în turul al şaptelea. Rezultatele primei curse: 1. Fazza 3 - Al Zafeen (EAU) / Bin Hendi (EAU) - în 34.56,06; 2. Victory 1 - Al Mehairi (EAU) / JM Sanchez (Franţa) la 00.23,98; 3. Welmax 90 - Selmer (Norvegia) / Tandberg (Norvegia) la 01.08,45; 4. Maritimo 11; 5. Giorgioffshore 18; 6. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels 8.

Duminică, Victory 1 a abandonat în penultimul tur!

Cursa de duminică a fost la fel de spectaculoasă precum cea de sîmbătă, dar şi cu aceeaşi învingătoare -. Fazza. Grila de start a fost cea stabilită de clasamentul final al primei curse, astfel că Fazza a plecat iar din pole-position şi a condus cursa cap-coadă. A secondat-o - precum sîmbătă - Victory 1, dar surpriza neplăcută s-a ivit la finalul penultimului tur, cînd motorul celei de-a doua bărci a Victory Team a cedat! Abandon şi Welmax obţine o nesperată poziţie secundă. Marea beneficiară a fost, însă, Maritimo 11, care a urcat pe podium, al doilea al sezonului după cursa din Norvegia. Foarte bine a alergat, din nou, Victory 77, clasată a patra, de această dată în condiţii regulamentare! Marea beneficiară a Romanian Grand Prix a fost Fazza 3, care a preluat conducerea în clasamentul general, chiar cu un avantaj serios. Rezultatele celei de-a doua curse: 1. Fazza 3 - în 43.07,36; 2. Welmax 90 - la 01.08,81; 3. Maritimo 11 - Tom Barry-Cotter (Australia) şi Pal Virik Nilsen (Norvegia) - la 02.20,37; 4. Victory 77; 5. Giorgioffshore 18; 6. Victory 1; 7. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels 8.

Clasament general după 4 curse: 1. Fazza - 71p; 2. Victory - 56p; 3. Maritimo 11 - 40p; 4. Welmax 90 - 38p; 5. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels 8 - 27p; 6. Giorgioffshore 18 - 23p; 7. Qatar 96 - 15p; 8. Maritimo 12 - 12p; 9-10. Aurantium 10, Victory 77 - 9p; 11. Qatar 95 - 4p.

EDOX Pole Position Championship după 3 runde: 1-2. Fazza şi Victory 1 - 44p; 3. Qatar 95 - 35p; 4. Welmax - 26p; 5. Qatar 96 - 24p; 6. Maritimo 11 - 13p; 7. Giorgioffshore 18 - 12p; 8. Maritimo 12 - 11p; 9. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels 8 - 8p; 10. Victory 77 - 7p; 11. Aurantium 10 - 5p.