Campionul naţional la şah, student la UMC

Justiție 11 Martie 2009 / 00:00 680 accesări

Eduard Andrei Văleanu este student în anul III la Facultatea de Navigaţie şi Transport Naval, specializarea Navigaţie. Pasiunea pentru şah a dobîndit-o din copilărie şi se mîndreşte, deja, cu un număr mare de premii şi medalii. La vîrsta de 9 ani a participat la Campionatul European de Şah din Slovacia, obţinînd locul 24 din 42, la 10 ani în Estonia, obţinînd locul 5 din 50, la 12 ani în Grecia, locul 12 din 60, la 16 ani în Muntenegru, unde a obţinut locul 8 din 60. A fost vicecampion european la concursul „Şah rapid”, obţinînd medalia de argint. A continuat seria premiilor şi la Campionatul de Şah desfăşurat la Muntenegru, la vîrsta de 18 ani a obţinut locul 16 din 60. A participat la patru campionate mondiale, la Kant, în Franţa, obţinînd locul 18 din 100, la Oropesa del Mar, din Spania, obţinînd locul 14 ani şi la Belford, în Franţa, locul 12 din 110 participanţi. În anul 2005 a evoluat la echipa „Progresul” din Bucureşti, cu care a obţinut medalia de argint la „Competiţia Naţională pe Echipe”. În 2008, a obţinut cu echipa „Victoria”, din Techirghiol, locul II la „Concursul Naţional de Şah”. În anul 2009, la „Campionatul Naţional Individual de Seniori”, ce s-a desfăşurat la hotelul Petrolul din Eforie Nord a obţinut medalia de aur. A fost al 11-lea favorit la începutul turneului, cinci din primii şase favoriţi fiind de la Clubul Dinamo. Eduard Andrei Văleanu a reuşit să îi învingă pe toţi cei cinci de la Clubul Dinamo. „Antrenorul acestui sportiv minunat este Mircea Pavlov, antrenor emerit, fost conducător al loturilor naţionale. Eduard Andrei Văleanu va continua seria obţinerii de premii şi medalii şi va participa între 15-18 martie la „Campionatele Europene pentru Seniori”, fiind primul campionat european de seniori la care participă. Va fi unul dintre cele mai puternice din lume şi primii 25 ce se vor califica în cadrul acestui campionat, vor participa la Campionatul Mondial”, a declarat secretarul ştiinţific al UMC, Violeta Ciucur.