Când nu iese la rampă Messi, apare Higuain!

Fotbal / Turneul final al CM, sferturi de finală: ARGENTINA - BELGIA 1-0

Sport 07 Iulie 2014 / 00:00 417 accesări

Argentina a eliminat Belgia din cursa pentru o medalie la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia, câştigând cu 1-0 meciul disputat sâmbătă, pe „Estadio Nacional Mane Garrincha“ din Brasilia, în sferturile de finală ale competiţiei. Sud-americanii au deschis rapid scorul, în min. 8, atunci când oportunistul Gonzalo Higuain a trimis la colţul lung o minge venită de la Di Maria, dar ricoşată dintr-un fundaş advers. În continuare, Argentina a preferat să stea la cutie şi să aştepte, cu pragmatism, greşelile adversarilor. Erori care au venit, indubitabil, din partea unor belgieni încă necopţi pentru a juca în semifinalele unui Mondial.

Trupa lui Sabella îşi putea majora avantajul, dar sâmbătă nu a fost ziua lui Messi. În min. 40, starul Barcelonei a şutat superb din lovitură liberă, razant cu vinclul, iar în min. 90+4 a ratat singur cu portarul Courtois, care astfel rămâne fără gol primit în faţa lui Messi de opt meciuri! Belgienii au atacat mai mult, dar Romero a salvat mingile (destul de puţine) trimise pe spaţiul porţii sale. Începutul reprizei secunde a fost tot al lui Higuain, cu două ocazii, a doua fiind o „transversală” după un contraatac fulger (min. 55). Cea mai mare ocazie a europenilor am notat-o în min. 65, când Garay a fost aproape de autogol la centrarea lui De Bruyne. Scor final: ARGENTINA - Belgia 1-0 (Higuain 8).

Au evoluat - Argentina (antrenor Alejandro Sabella): Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta - Biglia, Mascherano - Di Maria (33 E. Perez), Messi, Lavezzi (71 Palacio) - Higuain (81 Gago); Belgia (antrenor Marc Wilmots): Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mirallas (60 Mertens), De Bruyne, Hazard (75 Chadli) - Origi (59 Lukaku). Cartonaşe galbene: Biglia / Hazard, Alderweireld. Au arbitrat: Nicola Rizzoli - Renato Faverani şi Andrea Stefani (toţi din Italia).

Argentina va juca în semifinale cu Olanda, miercuri, de la ora 23.00, la Sao Paulo, însă fără Angel Di Maria, accidentat în prima repriză a meciului de la Brasilia. Calificarea în penultimul act reprezintă cea mai bună performanţă la un turneu final de CM după finala jucată în 1990. Interesant este că toate cele trei goluri marcate de Argentina împotriva Belgiei la Campionatele Mondiale au fost înscrise de fotbalişti care aparţin de SSC Napoli. Primele două au fost înscrise de Maradona, în semifinala din 1986, iar al treilea de Higuain! Pentru „Pipita”, care nu mai marcase pentru naţională de 528 de minute, acesta a fost al 21-lea gol înscris în cele 41 de selecţii.