Canotoarea constănţeană Ramona Voicu a devenit campioană mondială !

Eveniment 13 August 2007 / 00:00 970 accesări

În perioada 8-12 august s-au desfăşurat, la Beijing (China), Campionatele Mondiale de canotaj rezervate junioarelor. Echipajul feminin al României de 8+1, care a avut-o în componenţă şi pe constănţeanca Ramona Voicu, a cucerit medalia de aur. Ramona Voicu are dublă legitimare LPS - Farul şi este pregătită de profesorul Octavian Rusu.

România a cucerit trei medalii la CM de kaiac-canoe de la Duisburg

Delegaţia României a cîştigat trei medalii, una de aur, una de argint şi una de bronz, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania), competiţie încheiată ieri. Echipajul României de canoe 4, care l-a avut în componenţă pe constănţeanul Iosif Chirilă (legitimat la Steaua), a cîştigat sîmbătă medaliile de aur pe distanţa de 1.000 m. Alături de Chirilă, ceilalţi laureaţi au fost Andrei Cuculici, Silviu Simioncencu şi Loredan Popa. Iosif Chirilă a contribuit şi la argintul cîştigat de echipajul de canoe dublu pe distanţa de 500 m, Chirilă făcînd pereche cu Andrei Cuculici. Ultima medalie adusă delegaţiei României a fost la proba de canoe 4, pe distanţa de 500 m, echipajul fiind format din Loredan Popa, Ciprian Popa, Nicolae Flocea şi Florin Mironcic. Trei sportivi de la CS Farul au participat la Campionatele Mondiale de la Duisburg: Cătălin Costache (locul 4 la canoe 4 200 m), Mariana Ciobanu şi Alina Chirilă Platon (ambele, locul 4 kaiac 4 1.000 m şi ratarea prezenţei în finala probei de kaiac 4 500 m - probă olimpică). “Mariana Ciobanu şi Alina Chirilă Platon au obţinut locul cinci la Campionatele Europene şi ne-am fi dorit să se califice la Jocurile Olimpice de la Beijing în proba de kaiac 4 500m. Primele şase echipaje din finală obţineau calificarea la Sydney, însă Mariana Ciobanu şi Alina Chirilă Platon s-au oprit în semifinale”, a declarat directorul adjunct al Clubului Sportiv Farul, Dumitru Mihăilescu.