Capăt de drum pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / Cupa CEV, optimi de finală, manşa retur: TAURON MKS DABROWA GORNICZA - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 13 Ianuarie 2011 / 00:00 570 accesări

Aseară, la Dabrowa Gornicza (Polonia), a avut loc meciul retur dintre echipa locală Tauron MKS şi CS Volei 2004 Tomis Constanţa, din optimile de finală ale Cupei CEV la volei feminin. Vicecampioana României nu a reuşit să se revanşeze în retur, după eşecul de săptămâna trecută, de la Constanţa, unde polonezele s-au impus cu 3:2. Formaţia de pe Litoral a menţinut echilibrul pe tabelă în prima treime a fiecăruia dintre primele două seturi, dar a cedat apoi pasul în faţa unor gazde hotărâte să evite orice surpriză neplăcută. În ultimul set, voleibalistele constănţene au cedat aproape complet pasul şi au reuşit doar pe final să mai strângă puţin rezultatul. Scor final: Tauron MKS Dabrowa Gornicza - CSV 2004 Tomis Constanţa 3:0 (25:19, 25:19, 25:16). Tauron merge mai departe, în sferturi de finală, acolo unde va întâlni pe Valeriano Alles Menorca. Formaţia spaniolă a eliminat pe Rote Raben Vilsbiburg, învingătoarea Ştiinţei Bacău, după ce a câştigat setul de aur cu 15:8, chiar în Germania!

Au evoluat pentru CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Serafim, Gavrilescu, Bobi, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Trică, Vîlcu, Cazacu şi Viviane). Au arbitrat Nadezda Kozlova (Rusia) şi Stefan Bernstrom (Suedia).