Capăt de drum pentru Energia în FIBA Europe Cup

Sport 03 Martie 2016 / 14:53 386 accesări
Paris Horne, ultimul american rămas la Energia

Așa cum anticipam, din cauza gravelor probleme financiare, formația masculină de baschet Energia Tg. Jiu a ratat calificarea în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup, după ce a fost învinsă în meciul decisiv din optimi, pierzând cu scorul general de 1-2 confruntarea cu echipa ucraineană BC Khimik Yuzhny. În partida decisivă de pe teren propriu, disputată miercuri seară, la Piteşti, Energia Tg. Jiu a cedat în duelul cu BC Khimik Yuzhny, scor 77-84 (în precedentele partide se înregistraseră scorurile 77-71 și 60-71).

Energia a câştigat primul sfert cu 28-24, după care oaspeții au revenit foarte bine şi au câştigat categoric sfertul al doilea, scor 21-12. Ucrainenii s-au distanţat decisiv pe tabelă în sfertul al treilea, câştigat cu 24-19, iar românii nu au mai putut să revină în joc, deşi s-au impus în ultimul sfert, scor 18-15. Vitalii Malchevskyis a fost cel mai bun marcator pentru Khimik, cu 19p. De la oaspeţi s-a mai remarcat Volodimir Konyev, cu 18p, șase recuperări şi două pase decisive. Cel mai bun marcator al Energiei a fost Raimundas Danys, cu 29p, șapte recuperări şi o pasă decisivă. Paris Horne a mai ieşit în evidenţă pentru gazde, cu 14 puncte, 11 recuperări şi șapte pase decisive.

Energia Tg. Jiu a fost prezentă din nou în fazele superioare ale FIBA Europe Cup, după ce, în ediția din anul trecut, a ocupat poziția a treia în turneul final, jucat în Turcia, la Trabzon.

Celelalte echipe calificate în sferturile de finală: Antwerp Giants (74-67 și 88-78 cu ASVEL Lyon), Maccabi Rand Media (75-73 și 93-85 cu Ventspils), Fraport Skyliners (83-60 și 56-44 cu Petrolina AEK Larnaca), Enisey Krasnoyarsk (96-95 și 75-68 cu Turk Telecom), Elan Chalon 104-91 în meciul decisiv cu Telenet Oostende (anterior 84-71 și 80-91), Openjobmetis Varese 74-71 în meciul decisiv cu Royal Hali Gaziantep (anterior 82-81 și 60-76) și Cibona Zagreb (83-78 și 87-84 cu BC Juventus).