Carmen-Roxana Manu, dublă campioană naţională la tenis U12

Tenis de câmp / CNI de vară sub 12 ani

Sport 25 Iunie 2013 / 00:00 2759 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Brăila, au avut loc Campionatele Naţionale Individuale de Vară la tenis de câmp, rezervate juniorilor sub 12 ani. Printre protagoniştii competiţiei s-au numărat micii tenismeni constănţeni, care au reuşit să urce de cinci ori pe podium. La simplu fete, finala a fost una constănţeană, Carmen-Roxana Manu (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Lenuţa Ivancu), cap de serie nr. 3, câştigând titlul după ce a învins-o pe Sabina Dadaciu (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Daniela Dragu), cap de serie nr. 4, cu 5-7, 7-6, 6-2. În schimb, Gloria Ioana Mihu (Tenis Club Idu Mamaia, antrenor Damian Petcu), cap de serie nr. 5, s-a oprit în faza sferturilor de finală. La simplu băieţi, cel mai bun rezultat a fost obţinut de Filip Ceară (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), cap de serie nr. 9, învins în sferturile de finală, în timp ce Doru Borşan jr. (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Gheorghe Botezan), cap de serie nr. 6, şi Sebastian Gima (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), cap de serie nr. 13, au cedat în turul al treilea.

La dublu fete, Carmen-Roxana Manu a cucerit titlul naţional, alături de Ana Maria Obrejan (CS Drive Tenis Ploieşti), după victoria din finală, 7-5, 6-4 cu Maria Neagu (CS Olimpia Bucureşti) / Maria Alexandra Popescu (Asociaţia Harry Tennis Club). În lupta pentru ultimul loc pe podium, Gloria Ioana Mihu şi Maria Gândac (CSM Unirea Slobozia) au trecut, cu 6-1, 6-2, de Sabina Dadaciu şi Ioana Neacşu (AS Tenis Club Bucureşti). La dublu băieţi, cuplul format din Doru Borşan jr. şi Ştefan Andreescu (CSM Unirea Slobozia) a câştigat medaliile de bronz, după ce a învins în finala mică dublul Ioan Carar-Carp (CSp Axis) / Radu Macovei (CS Pro AS Sibiu), cu 1-6, 6-3, 10-5.