Ce Frei-eri am fost!

Fotbal/ UEFA Champions League, etapa 1: FC BASEL – OŢELUL 2-1

Sport 15 Septembrie 2011 / 00:00 799 accesări

Oţelul a ratat o ocazie uriaşă de a termina la egalitate sau chiar de a câştiga disputa cu FC Basel! Formaţia elveţiană n-a fost cu nimic superioară campioanei României, dar a ştiut să fructifice puţinele ocazii avute. Ocazii venite mai mult din gafele românilor, decât din prestaţia gazdelor. Prima repriză a fost modestă, cu puţine ocazii de gol, cu câteva incursiuni ale oaspeţilor în careul lui Sommer şi cu golul lui F.Frei la o neatenţie a defensivei noastre. După pauză, Oţelul a început să joace mult mai ofensiv şi acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Mai întâi a fost şutul lui Ibeh (min.53) scos cu greu de portarul gazdelor şi apoi golul de excepţie al lui Pena (min.58). Antal a şutat din marginea careului mare, Sommer a respins în lateral, iar Pena a finalizat cu o scăriţă perfectă! Oţelul s-a menţinut în atac, a risipit cu nonşalanţă cîteva faze periculose şi a plătit scump în minutul 84. Atunci când Sălăgeanu l-a faultat pe F.Frei, arbitrul a acordat penalty şi un roşu lui Sălăgeanu (mult prea uşor!). A.Frei a transformat penalty-ul cu siguranţă şi FC Basel a câştigat partida. Eliminarea lui Huggel din final n-a mai contat în economia jocului. Au evoluat echipele - FC Basel: Sommer - Steinhofer, Abraham, Dragovici, Park Jo-Hoo - Huggel – Xhaka (78 Zoua), Cabral, F.Frei (90+4 Kwan-Ryong Pak) - A.Frei (90 Kovac), Streller; Oţelul: Grahovac - Rîpă, S.Costin, Perendija, Sălăgeanu - Giurgiu, Filip (86 Viglianti) - Antal, Ibeh, S.Ilie (89 Frunză) – Pena (70 Paraschiv). Cartonaşe galbene: Streller, Huggel 2/ Grahovac, Râpă, Antal; cartonaşe roşii: Huggel/ Sălăgeanu. A arbitrat o brigadă scoţiană, cu William Collum la centru.

Rezultate înregistrate aseară în UCL: Manchester City – SSC Napoli 1-1 (Kolarov 74/ Cavani 69); FC Villarreal – Bayern Munchen 0-2 (Kroos 7, Rafinha 76); OSC Lille – CSKA Moscova 2-2 (Sow 45, Pedretti 57/ Doumbia 72, 90); Inter Milano – Trabzonspor 0-1!!! (Celustka 76); FC Basel – Oţelul Galaţi 2-1 (F.Frei 39, A.Frei 84-pen/ Pena 58); Benfica Lisabona – Manchester United 1-1 (Cardoyo 24/ Giggs); Dinamo Zagreb – Real Madrid 0-1 (Di Maria 53); Ajax Amsterdam – Olympique Lyon 0-0.