Cea mai bună clasare a României la Soci: locul 17 pentru echipajul masculin de bob dublu

Jocurile Olimpice de la Soci

Sport 18 Februarie 2014 / 00:00 428 accesări

Ieri, în cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, au evoluat doar trei sportivi români, toţi reuşind clasări onorabile, la valoarea lor actuală. Echipajul masculin de bob două persoane, format din Nicolae Istrate şi Florin Crăciun, s-a clasat pe locul 17 în concursul olimpic, acesta fiind cel mai bun rezultat al reprezentanţilor României la Soci. Până acum, cele mai bune clasări au fost de două ori locul 21, ambele reuşite de Eva Tofalvi la biatlon, în probele de individual şi start în bloc. Timpul total al lui Istrate şi Crăciun, în cele patru manşe, a fost inferior cu trei secunde şi 59 de sutimi celui înregistrat de câştigători, echipajul Rusia 1 (Aleksandr Zubkov şi Aleksei Voevoda).

Tot ieri, Eva Tofalvi a ocupat locul 21 la biatlon, proba cu start în bloc, sosind la două minute, 25 de secunde şi trei zecimi de învingătoare, Daria Domraceva (Belarus). Domraceva a câştigat astfel a treia medalie de aur la această ediţie a Jocurilor Olimpice, fiind până acum eroina de la Soci. Proba de start în bloc a fost ultima în care Tofalvi a luat startul la Soci. Ea s-a clasat pe locul 22 la sprint, pe 26 la urmărire şi pe 21 la individual şi start în bloc.

Iată şi ceilalţi campioni olimpici desemnaţi în probele de ieri - patinaj artistic, dans, programul liber: Meryl Davis şi Charlie White (SUA); schi freestyle - sărituri: Anton Kuşnir (Belarus); sărituri cu schiurile, trambulina mare, proba pe echipe masculin: Germania.