Cea mai dezastruoasă performanţă din istoria fotbalului european

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 07 August 2008 / 00:00 695 accesări

Ridicol! Termenul îi aparţine managerului lui Glasgow Rangers, Walter Smith, a cărui echipă a “reuşit” una dintre cele mai dezastruoase performanţe din istoria fotbalului european! Nu şi din istoria fotbalului scoţian, pentru că marea rivală, Celtic, a fost eliminată acum trei sezoane, în aceeaşi fază, de Artmedia, după un umilitor 0-5!!! “Este ridicol să joci o finală de cupă europeană şi peste numai cîteva luni să fii eliminat din prima rundă (pentru scoţieni a fost prima rundă!) a noului sezon european” a declarat Smith, care a mai adăugat că jucătorii săi nu au nici o scuză pentru prestaţia din acest meci. Interesant este faptul că FBK Kaunas (cu un nou antrenor, adus în iulie - Jose Couceiro, portughez) a dominat cu autoritate repriza secundă, avînd chiar şi o bară! Reuşind o performanţă istorică pentru fotbalul lituanian, FBK Kaunas are şanse reale de a accede în grupele UCL, următorul adversar fiind învingătoare dintre Aalborg şi Modrica, mai mult ca sigur campioana Danemarcei, care a cîştigat în tur cu 5-0. În cel de-al doilea meci de marţi, campioana Letoniei a fost la un pas să realizeze o altă surpriză, dar Brann a reuşit golul calificării în repriza secundă, după ce marcatorul primului gol leton, Menteshashvili, a fost eliminat pentru două galbene în 60 de secunde!

Rezultate de marţi: FK Ventspils - Brann Bergen 2-1 (în tur: 0-1); FBK Kaunas - Glasgow Rangers 2-1 (0-0). În partide jucate aseară: Dinamo Tbilisi - Panathinaikos Atena 0-0 (0-3); BATE Borisov - RSC Anderlecht Bruxelles 2-2 (2-1); Dynamo Kiev - Drogheda United 2-2 (2-1). Celelalte meciuri s-au disputat după închiderea ediţiei.