Ceferiştii au ieşit cu fruntea sus din Europa

Fotbal / UEFA Champions League, etapa a 6-a, Grupa A: Chelsea Londra - CFR Cluj 2-1

Sport 10 Decembrie 2008 / 00:00 547 accesări

Evoluţia de aseară a clujenilor, de pe “Stamford Bridge”, ne-a amintit de primele două jocuri disputate în grupă de campioana României: 2-1 la Roma şi 0-0 acasă, cu Chelsea. Din păcate, totul s-a terminat pentru CFR după cele două meciuri cu Bordeaux, ambele pierdute, astfel că francezii merg mai departe în Cupa UEFA, în timp ce Roma şi Chelsea au ocupat primele poziţii şi s-au calificat în optimile Ligii Campionilor. Echipa lui Trombetta a jucat fără complexe pe terenul vicecampioanei Europei, iar englezii, lipsiţi la centrul terenului de “capul limpede” Lampard, n-au reuşit mai nimic în prima repriză. Totuşi, gazdele au intrat la cabine în avantaj, golul marcîndu-se după o fază care nu anunţa nimic deosebit. În min. 40, defensiva clujeană l-a uitat nemarcat pe Salomon Kalou, care a fructificat centrarea lui Deco: 1-0 la pauză. La zece minute după reluare, la capătul unui contraatac, Yssouf Kone a adus egalarea cu capul, din centrarea lui Panin: 1-1. Scolari a mutat însă cîştigător, cu Drogba lîngă Anelka, iar africanul a înscris golul victoriei la doar şase minute după ce intrase pe teren. Oaspeţii au terminat meciul la poarta lui Cech, însă rezultatul final a rămas cel stabilit de Drogba, în min. 71: Chelsea - CFR 2-1.

Au evoluat - Chelsea (antrenor Luis Felipe Scolari): Cech - Bosingwa, Alex, Terry, A. Cole - Ballack, Obi Mikel (87 Bridge), Deco - J. Cole (74 Belletti), Anelka, S. Kalou (65 Drogba); CFR (antrenor Maurizio Trombetta): Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Pereira - Dani, G. Mureşan - Culio, Trică (72 Peralta), Dubarbier (57 E. Kone) - Y. Kone. Cartonaşe galbene: Belletti, Obi Mikel / Trică, Culio. Au arbitrat: Peter Frojdfeldt - Henrik Andren, Magnus Sjoblom (toţi din Suedia).