Cehia - România 3-0, în turneul de volei masculin de la Plzen

Sport 31 Mai 2008 / 00:00 718 accesări

În turneul de la Plzen, contînd pentru preliminariile Campionatului European de volei masculin din anul 2009, favoritele s-au impus în primele meciuri fără a ceda vreun set: Slovacia - Ucraina 3-0 şi Cehia - România 3-0. Voleibaliştii români au cedat în faţa echipei gazdă, cu 25-22, 25-19 şi 25-20, ţinînd pasul cu adversarii doar pînă la primul time-out tehnic al fiecărui set. Antrenorii Marius Botea şi Aurel Vlaicu au început partida cu următorii jucători: Dascălu - Lică, Macovei, Birău, Voinea, Olteanu şi libero Feher. În setul al treilea, pe final, Gontariu a jucat în locul lui Lică. Stancu şi Pereu se resimt după accidentări şi au fost menajaţi, iar Ciortea şi Vînătoru nu au jucat. Echipa naţională a României va întîlni sîmbătă Slovacia şi duminică Ucraina, ambele meciuri urmînd să înceapă la ora 16.00.

Debut cu dreptul pentru voleibalistele “tricolore”

Vineri, la Buzău, s-au disputat primele partide din Grupa C de calificare la Campionatul European de volei feminin din septembrie 2009, din Polonia. România a început cu dreptul turneul, învingînd, cu 3-0 (25-21, 25-19, 25-20), Macedonia. În celălalt joc de vineri, Spania a trecut, cu 3-1, de Azerbaidjan, echipă considerată de selecţionerul Florin Grapă drept principala contracandidată a “tricolorelor” în lupta pentru calificare. Programul ultimelelor meciuri - sîmbătă, ora 16.30: Macedonia - Azerbaidjan; ora 19.00: România - Spania; duminică, ora 16.30: Spania - Macedonia; ora 19.00: România - Azerbaidjan. Prima clasată la finalul celor două turnee de calificare din această grupă, al doilea fiind găzduit de Spania, la Caceres (6-8 iunie), se va califica direct la Campionatul European. A doua clasată va disputa un meci de baraj în compania uneia dintre selecţionatele Turciei, Croaţiei, Israelului şi Macedoniei, din Grupa F.