Cehii şi-au aplaudat eroii

Sport 23 Iunie 2012 / 00:00 295 accesări

Suporterii cehi, adunaţi, joi, în centrul oraşului Praga, care au sperat într-un succes în sferturile de finală ale EURO 2012, au acceptat, în linişte, înfrângerea cu scorul de 0-1 în faţa Portugaliei, apreciind prestaţia naţionalei Cehiei. „Felicitări echipei noastre!”, a spus Zuzana Bicikova, studentă din Jablonec. „Jucătorii noştri m-au surprins, şi-au lăsat toate puterile pe teren. Sunt mândră de ei”, a adăugat tânăra, cu chipul pictat în culorile albastru - roşu - alb. “Hosi dekujem” (“Mulţumim băieţi”), se putea auzi în piaţa din Oraşul Vechi, la destul de mult timp după fluierul final al partidei de joi. La rândul său, Lukas Danek, un fan din Praga, apreciază jocul Cehiei, “mai ales în prima repriză”. „Păcat că am primit gol. Şi păcat că Rosicky nu a putut juca”, a precizat el, înainte de a părăsi fan zone-ul în care se aflau mai multe ecrane uriaşe. Mii de suporteri s-au strâns joi în piaţa din Oraşul Vechi, unde au avut ocazia mai întâi să urmărească un concert rock, iar apoi să vadă pe ecrane meciul Cehiei din sferturi. “My to Euro stejne vyhrajem!” (Vom câştiga acest Euro!), “Cesi, Cesi” (Cehii, cehii)”, scandau ei, de la începutul partidei. Printre localnici se aflau şi numeroşi fani germani, austrieci, irlandezi şi norvegieni, unii cu chipurile pictate în culorile Cehiei. Joi dimineaţă, presa cehă evalua valoarea principalului adversar, portughezul Cristiano Ronaldo, la 90 de milioane de euro, mai mult decât toată echipa Cehiei (70,2 milioane de euro). “Kdo neskace neni Cech, hop, hop, hop”, (“Cine nu sare nu este ceh”), au scandat joi seară suporterii. Mulţimea a tăcut însă în minutul 79, după golul marcat chiar de Cristiano Ronaldo. Numeroase restaurante şi baruri din centrul oraşului Praga erau, de asemenea, pline cu iubitori ai fotbalului. „Portughezii sunt favoriţi, la nivel tehnic, în mod sigur. L-aţi văzut pe Ronado, el poate decide meciul la o acţiune”, spunea la finalul primei reprize Bernard Rogeaux, un turist francez. Venit la Praga împreună cu un grup de prieteni, Rogeaux a urmărit meciul de joi într-o braserie locală. Jiri Chrudimsky, angajat al braseriei respective, a fost împăcat cu rezultatul: „Calificarea în sferturi constituie deja un succes pentru cehi. Este doar fotbal. Nu este un război”.