“CEV Satellite Constanţa” la volei pe plajă şi-a desemnat câştigătorii

Sport 21 Iunie 2010 / 00:00 960 accesări

Prima ediţie a “CEV Satellite Constanţa” la volei pe plajă s-a încheiat, duminică, la Mamaia, după desemnarea câştigătorilor celei mai importante întreceri de acest gen desfăşurate în România. După cinci zile încinse de competiţie, în care spectatorii prezenţi în tribunele arenelor special amenajate pe plaja de la Cazino au putut admira unele dintre cele mai bune echipe din Europa la volei pe plajă, punctul culminant a fost atins în momentul disputării finalelor. Spectacolul oferit de participanţi a fost răsplătit cu numeroase momente de aplauze, publicul fiind încântat de “arsenalul” arătat de concurenţii finalişti. Dacă întrecerea de la feminin a atras atenţia prin frumuseţea participantelor, competiţia masculină a scos în evidenţă frumuseţea şi spectaculozitatea acestui sport. Lupta pentru marele trofeu de la feminin a fost câştigată de germancele Jana Kohler şi Julia Sude (fav. nr. 11), care au învins categoric, în finală, scor 2:0 (21:11; 21:14), echipa Sloveniei, formată din surorile Erika şi Simona Fabjan (fav. nr. 4). Kohler şi Sude au încheiat astfel un parcurs aproape perfect, cedând un singur set pe parcursul turneului de la Constanţa, cel în meciul cu Lilian Fernandez Steiner şi Elsa Baquerizo Macmillan (Spania, fav. nr. 3), trimise pe tabloul de recalificări, după 2:1. „Toate meciurile au fost dificile, mai ales că vântul ne-a creat probleme la fiecare partidă. Am înregistrat un parcurs foarte bun aici şi sperăm ca acest lucru să ne fie de folos şi să ne motiveze pentru ceea ce urmează”, a declarat Kohler. „Părăsim cu tristeţe Mamaia, dar trebuie să ne îndreptăm spre Norvegia, unde ne aşteaptă un alt turneu puternic. Sper să reuşim şi acolo evoluţii la fel de bune”, a spus Sude. Medaliile de bronz au fost adjudecate de echipa germană formată din Frederike Fischer şi Julia Grosner (favorite nr. 7), care a învins, în finala mică, scor 2:0 (21:18, 21:11), echipa alcătuită din conaţionalele Stefanie Huttermann şi Anni Schumacher (fav. nr. 9),. Câştigătoarele turneului au sărbătorit succesul în cadrul petrecerii special pregătite, sâmbătă seară, la Aqua „Magic” de organizatorii turneului.

În competiţia masculină, ruşii au fost cei care s-au încoronat campioni la Constanţa. Favoriţii nr. 4 ai întrecerii, Alexander Likholetov şi Evgeniy Romashkin, au învins în finală, cu 2:0 (21:18, 21:17), chiar pe principalii favoriţi, olandezii Vismans Sven şi Stan van Laanen. Locul 3 a fost adjudecat de ucrainenii Mykola Babich şi Oleksandr Ioisher, care au trecut, în finala mică, de favoriţii nr. 2, elveţienii Jonas Weingart şi Roman Sutter, cu 2:1 (21:19, 14:21, 15:11). Câştigătorii au fost stropiţi cu şampanie la festivitatea de premiere, care a încheiat cinci zile de spectacol voleibalistic de clasă. „Cred că această competiţie a fost o reuşită şi asta o spun reprezentanţii CEV-ului. La anul vom încerca să organizăm o competiţie la acelaşi nivel şi sperăm ca participarea să fie în aceeaşi măsură. Anul acesta am avut peste 80 de echipe. Pe viitor cred că vom avea mai multe. România are echipe bune şi acest lucru se va vedea şi la anul, când vom avea şansa să ne clasăm un pic mai sus”, a spus Adriana Strutinsky, preşedintele Comitetului de Organizare a turneului.

Deşi “CEV Satellite Constanţa” s-a încheiat, competiţiile de volei pe plajă vor continua şi în săptămânile viitoare, când, tot pe plaja de la Cazino, va avea loc Campionatul Naţional rezervat senioarelor şi seniorilor (23-27 iunie) şi Campionatul Naţional rezervat cadetelor, cadeţilor, junioarelor şi juniorilor (28 iunie - 4 iulie). „Competiţiile de volei pe plajă nu se vor încheia aici. Îi invit pe iubitorii acestui sport să fie în tribune pentru că două săptămâni de acum înainte se pot bucura încă de acest sport”, a declarat Oana Sârb, directorul turneului.