CFR Cluj - Unirea Urziceni, premieră în finala Cupei României la fotbal

Sport 18 Aprilie 2008 / 00:00 784 accesări

După ce, miercuri seară, formaţia CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei “României-Timişoreana” la fotbal pentru prima oară în istoria clubului, învingînd, cu 3-0, echipa Dacia Mioveni, în prima semifinală a competiţiei, aseară, tot la Bucureşti, dar pe Stadionul “Cotroceni”, a fost stabilită şi cealaltă finalistă. Aceasta este, conform aşteptărilor, Unirea Urziceni, care s-a impus, la limită, cu 1-0, în duelul cu Gloria Buzău. Trupa lui Dan Petrescu a aşteptat însă 89 de minute pentru a face pasul, în premieră, în marea finală, golul marcat de Pădureţu aducînd mult dorita calificare. Partida s-a încheiat într-o atmosferă tensionată, antrenorul Gloriei Buzău, Ştefan Stoica, fiind foarte aproape de a reedita gestul lui Ionel Ganea. Ştefan Stoica a fost eliminat în minutele de prelungire, după ce i-a arătat pumnul centralului Augustus Constantin, a vrut să-l lovească pe asistentul Adrian Vidan şi s-a împins cu arbitrul de rezervă Radu Petrescu. Stoica a părăsit terenul înjurînd brigada de arbitri.

Aşadar, în finala Cupei “României-Timişoreana”, programată pe 10 mai, pe Stadionul “Ceahlăul” din Piatra Neamţ, vor lupta, cu trofeul pe masă, formaţiile CFR Cluj şi Unirea Urziceni.