CFR Cluj a cîştigat Supercupa României la fotbal

Sport 27 Iulie 2009 / 00:00 551 accesări

Aseară, pe stadionul “Giuleşti - Valentin Stănescu“ din capitală, s-a desfăşurat Supercupa României la fotbal: Unirea Urziceni – CFR Cluj 1-1 (Frunză 49/ Cadu 41), 3-4 după penalty-uri de departajare (Pădureţu ratează, Alcantara 1-2, Rusescu ratează, Dubarbier ratează, Frunză ratează, Culio ratează, Bilaşco 2-2, Dani 2-3, Bordeanu 3-3, Cadu 3-4). A fost un meci aprig disputat – uneori prea aprig, arbitrul Georgian Ionescu acordînd 12 cartonaşe galbene, Deac fiind eliminat în minutul 115! Deşi s-a jucat aprig, ocaziile de gol au fost relativ puţine, fiecare echipă concretizînd cîte una. Cum în prelungiri nu s-a marcat Supercupa a fost decisă la penalty-urile de departajare, acolo unde clujenii au avut nervii mai buni. A 11-a Supercupă ia drumul provinciei, CFR Cluj reuşind al patrulea trofeu din istoria sa.