CFR Cluj, prima finalistă

Fotbal / Semifinalele Cupei României

Sport 17 Aprilie 2008 / 00:00 600 accesări

Conform aşteptărilor, CFR Cluj nu a avut emoţii, aseară, în Giuleşti, în partida cu Dacia Mioveni, echipa pregătită de Ioan Andone obţinînd o victorie absolut meritată, cu 3-0, în prima semifinală a Cupei “României-Timişoreana” la fotbal, ediţia 2007-2008. Clujenii au deschis scorul în secunda 26, prin Diego Ruiz, iar în repriza a doua au încheiat definitiv conturile după reuşitele lui Dani, din min. 79, şi Diego Ruiz, din min. 81. Jucătorii antrenaţi de Sorin Cîrţu au fost mai mult cu gîndul la întîlnirea de duminică, extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, împotriva Farului.

A doua semifinală, Gloria Buzău - Unirea Urziceni, este programată în această seară, de la ora 20.30, pe Stadionul “Cotroceni” din Bucureşti. Cele două echipe s-au calificat pentru prima oară în această fază a competiţiei. Pînă în semifinale, Gloria Buzău a trecut de Tricolorul Breaza (16-imi, scor 1-0), Poli Timişoara (optimi, 2-2, 7-5 după penalty-uri) şi Pandurii Tg. Jiu (sferturi, 0-0, 3-2 după penalty-uri), iar Unirea Urziceni a eliminat pe FC Baia Mare (16-imi, scor 4-1), Steaua Bucureşti (optimi, scor 2-0) şi Rapid Bucureşti (sferturi, 1-0). În acest sezon al Ligii I, Gloria şi Unirea au remizat, scor 0-0, la Buzău, în tur, iar în retur, Unirea s-a impus cu 2-0. Antrenorul echipei Gloria Buzău, Ştefan Stoica, a declarat că va aborda semifinala cu jucători care au evoluat mai puţin în campionat, obiectivul principal al grupării din Crîng fiind salvarea de la retrogradare.

Finala Cupei “României-Timişoreana” va avea loc pe 10 mai, pe Stadionul “Ceahlăul” din Piatra Neamţ.