CFR, eliminată pe teren propriu

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 12 Noiembrie 2010 / 00:00 442 accesări

În primul meci disputat ieri, la Cluj-Napoca, Gloria Bistriţa a dat lovitura, eliminând, în sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana la fotbal, câştigătoarea ultimelor trei ediţii, CFR. La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Sorin Cîrţu, a alergat la vestiare după asistentul Adrian Vidan, care a dictat lovitura de la 11 m, pentru a-i cere socoteală. Al doilea joc programat ieri, Rapid - Steaua, s-a disputat după închiderea ediţiei. După FC Braşov, Dinamo a fost a doua echipă calificată în semifinale. Miercuri seară, în Ştefan cel Mare, Dinamo a eliminat pe U. Craiova, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, eroul partidei fiind portarul Dolha. Pentru Dinamo au punctat, de la punctul cu var, Andrei Cristea, C. Munteanu, Adrian Cristea şi a ratat Bordeanu, în timp ce pentru U. Craiova a înscris Ologu şi au ratat V. Găman, Bărboianu şi M. Costea.

Rezultate - miercuri: FC Braşov - FC Timişoara 1-0 (M. Cristescu 90+3) şi Dinamo - U. Craiova 4-2 - după prelungiri şi lovituri de departajare (1-1) - (C. Munteanu 67 / Dina 31); ieri: CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0-1 (J. Moraes 73-pen.). Finala Cupei României-Timişoreana, ediţia 2010-2011, va avea loc pe 25 mai 2011, pe Stadionul Tineretului din Braşov.