CFR, înfrângere la limită pe Olimpico

Fotbal / UEFA Champions League, etapa a 2-a: AS ROMA - CFR CLUJ 2-1

Sport 29 Septembrie 2010 / 00:00 475 accesări

CFR Cluj ne-a dat speranţe aseară, pe Stadio Olimpico din Roma, că ar putea repeta rezultatul din urmă cu doi ani, dar AS Roma a lovit decisiv, în repriza a doua, într-un interval de numai trei minute şi clujenii nu au mai reuşit până la final decât să înscrie golul de onoare. În min. 7, CFR a ameninţat pentru prima oară poarta lui Lobonţ, dar Culio a şutat imprecis de la marginea careului. A urmat, în min. 31, uriaşa ratare a lui Lacina Traore, care a trimis mingea în bara transversală, cu toată că i-ar fi putut pasa decisiv lui Culio. Dominarea gazdelor din finalul primei reprize a fost stopată de Nuno Claro, care a intervenit salvator la şuturile lui Vucinic (min. 34 şi 36) şi Totti (min. 39 şi 45). În repriza a doua, din nou Traore a trimis balonul în bară (min. 52). Nuno Claro a respins apoi şutul lui Vucinic (min. 60), dar nu a mai putut face nimic la reluarea lui Mexes (min. 69) şi apoi a lui Borriello (min. 71). Scor final: AS Roma - CFR Cluj 2-1 (Mexes 69, Borriello 71 / I. Rada 78). Antrenorul Sorin Cîrţu a folosit următorii jucători: Nuno Claro - Panin, Alcantara, Cadu (cpt.), I. Rada - Culio, Kivuvu, E. Dică, Edimar (69 E. Kone) - Hora (76 De Zerbi), L. Traore (82 Bjelanovic).

Celelalte rezultate înregistrate aseară - Grupa E: FC Basel - Bayern Munchen 1-2 (Frei 18 / Schweinsteiger 56-pen., 89); Grupa F: Spartak Moscova - MSK Zilina 3-0 (Ari 34, 61, Ibson 89), Chelsea Londra - Olympique Marseille 2-0 (Terry 7, Anelka 28-pen.); Grupa G: AJ Auxerre - Real Madrid 0-1 (Di Maria 81), Ajax Amsterdam - AC Milan 1-1 (El Hamdaoui 23 / Ibrahimovic 37); Grupa H: Partizan Belgrad - Arsenal Londra 1-3 (Cleo 33-pen. / Arşavin 15, Chamakh 71, Squillaci 82), Sporting Braga - Şahtior Doneţk 0-3 (Luiz Adriano 56, 72, Douglas Costa 90+2).