Chile, Brazilia şi Venezuela merg şi ele în sferturi la Copa America

Fotbal internaţional

Sport 23 Iunie 2019 / 11:41 622 accesări

Reprezentativa statului Chile a câştigat, cu scorul de 2-1 (Fuenzalida 8, Alexis Sanchez 56 / Enner Valencia 26-pen.), partida cu Ecuador, din etapa a a doua a Grupei C de la Copa America. În urma acestei victorii, Chile, câştigătoarea ultimelor două ediţii ale competiţiei, şi-a asigurat prezenţa în sferturile de finală.

Brazilia şi Venezuela au obţinut şi ele biletele pentru faza eliminatorie, în urma succeselor obţinute în etapa a treia din Grupa A. Brazilia a învins Peru, cu scorul de 5-0 (Casemiro 11, Firmino 18, Everton 31, Dani Alves 53, Willian 90), într-un meci în care brezilianul Gabriel Jesus a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+3. Iar Venezuela a trecut de Bolivia, cu scorul de 3-1 (Machis 1, 54, Martinez 86 / Justiniano 82).

În sferturi mai este calificată şi Columbia.