Chivu, accidentat grav la cap

Sport 07 Ianuarie 2010 / 00:00 612 accesări

Căpitanul naţionalei României, Cristi Chivu, a trăit ieri momente de groază în timpul partidei susţinute de echipa sa de club, Internazionale Milano, la Chievo, în Serie A. După doar trei minute disputate din repriza secundă, Chivu s-a ciocnit violent, cap în cap, la un duel aerian cu unul dintre atacanţii gazdelor, Sergio Pelissier, şi a rămas întins pe gazon. După ce a primit îngrijiri medicale, jucătorul român a fost scos cu targa de pe teren şi transportat cu ambulanţa la un spital din Verona pentru un control medical amănunţit. Însoţit de medicul clubului, Franco Combi, Chivu a fost supus unei tomografii în urma căreia s-a descoperit că a suferit o mică fractură a osului parietal şi că s-a ales cu un hematom puternic sub ochiul drept. Drept urmare, jucătorul în vârstă de 29 de ani a fost supus unei intervenţii chirurgicale şi a rămas în spital sub observaţia medicilor. La finalul partidei, întreaga echipă a lui Inter, împreună cu antrenorul Jose Mourinho, a fost prezentă la spital pentru a afla în ce stare se află coechipierul lor. În urma acestei accidentări, Chivu ar putea lipsi de pe gazon o lună. În schimb, Adrian Mutu a revenit ieri pe gazon într-un meci oficial după o pauză de două luni cauzată de o accidentare la genunchi, a făcut spectacol în meciul câştigat de echipa sa, Fiorentina, cu 5-1 în deplasarea de la Siena. “Briliantul” a oferit trei pase de gol colegilor săi şi a marcat ultimul gol al formaţiei toscane.