Chivu, considerat cel mai slab jucător al săptămînii în Italia

Sport 16 Ianuarie 2007 / 00:00 742 accesări

Fundaşul echipei AS Roma, Cristian Chivu, a fost considerat cel mai slab jucător al săptămînii trecute în Italia, în urma unui sondaj de opinie efectuat de cotidianul “Gazzetta dello Sport”. Internaţionalul român a primit 55,9 la sută din voturile celor 456 de persoane care au participat la sondaj, fiind urmat în această ierarhie de fundaşul formaţiei Juventus Torino, Robert Kovaci (28,1 la sută), şi de mijlocaşul echipei Livorno, Carmine Coppola (16 la sută). Cristian Chivu a fost integralist în partida pe care AS Roma a încheiat-o la egalitate, scor 1-1, în deplasare, cu formaţia Messina, în etapa a 19-a a campionatului Italiei, în care românul a provocat lovitura de la 11m din minutele de prelungire ale partidei, penalty în urma căruia gazdele au reuşit egalarea. Antrenorul Romei, Luciano Spalletti, a recunoscut faptul că penalty-ul acordat Messinei a fost corect. “Consider că a fost penalty la intervenţia lui Chivu asupra lui Di Napoli. Atacantul gazdelor a protejat foarte bine balonul cu corpul, iar Chivu a avut o intervenţie greşită. Dacă nu ar fi atacat decisiv, balonul s-ar fi îndreptat spre linia de fund şi Di Napoli nu mai putea face nimic”, a declarat Spalletti.