Cicâldău a debutat la naţionala de seniori

Fotbal / În amicalul Israel - România

Sport 24 Martie 2018 / 22:50 1117 accesări
Alexandru Cicâldău, tânărul mijlocaş al Viitorului, a susţinut primul său meci oficial pentru naţionala mare

Reprezentativa de fotbal a României a câștigat, sâmbătă seară, meciul amical disputat în deplasare, la Netanya, 2-1 (N. Stanciu 64, Țucudean 82 / Hemed 60). În această partidă a debutat în tricoul naţionalei de seniori constănțeanul Alexandru Cicâldău. Mijlocașul campioanei FC Viitorul a fost trimis în teren în minutul 83, în locul lui Răzvan Marin, un alt jucător crescut și format la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”. În acest meci au mai debutat la echipa națională Alexandru Mitriță şi Paul Anton.

Au evoluat pentru România (selecţioner Cosmin Contra): Fl. Niţă - R. Benzar, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, Bancu - Pintilii (72 P. Anton), R. Marin (83 Cicâldău) - C. Deac (61 Chipciu), Grozav (61 Al. Mitriţă), Budescu (61 N. Stanciu) - Keşeru (70 Ţucudean).

Marți, 27 martie, de la ora 21.30 (în direct la Pro TV), tricolorii vor întâlni Suedia, la Craiova, pe stadionul „Ion Oblemenco”.

TINERETUL A PIERDUT ÎN ANGLIA

Tot sâmbătă seară, la Wolverhampton, naționala Under 21 a României a pierdut întâlnirea cu reprezentativa similară a Angliei, care anul trecut a câştigat Campionatul Mondial U20. Meciul s-a încheiat cu victoria britanicilor, scor 2-1 (Gray 8, Clarke-Salter 72 / V. Costache 79). Golul reuşit formaţia condusă de Daniel Isăilă a fost reuşit după o centrare a lui Ianis Hagi, din lovitură liberă. Pentru tineretul României au evoluat cinci jucători de la campioana en titre a României, FC Viitorul: Ianis Hagi (mijlocaș, a fost titular și a evoluat tot meciul), Virgil Ghiță (fundaș central, a fost titular și a evoluat tot meciul), Andrei Ciobanu (mijlocaș, a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 46), Tiberiu Căpușă (fundaș dreapta, a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 86) și Doru Dumitrescu (mijlocaș, a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 86). Portarul Arpad Tordai a fost rezervă.

Naționala U21 a României va mai disputa un meci amical în Anglia, marţi, 27 martie, de la ora 16.00, împotriva echipei U23 a clubului Wolverhampton.