Ciclistul Peter Sagan a cucerit titlul mondial la fond

Campionatele Mondiale de ciclism pe şosea

Sport 29 Septembrie 2015 / 13:10 374 accesări

Rutierulslovac Peter Sagan a câştigat cursa de fond pe şosea la Campionatele Mondiale de ciclism care au avut loc la Richmond, în Statele Unite. Rutierul în vârstă de 25 de ani a atacat cu trei km înainte de sosire și a evadat din pluton pe ultima căţărare a traseului în lungime totală de 261,4 km, desprinzându-se de ceilalţi competitori şi încheind cu un avans de trei secunde faţă de ocupantul locului secund, australianul Michael Matthews, și față de lituanianul Ramunas Navardauskas, care a obținut medalia de bronz. În acest pluton sosit la trei secunde de învingător s-au mai aflat norvegianul Alexander Kristoff, spaniolul Alejandro Valverde și alți 20 de cicliști, între care francezul Tony Gallopin și olandezul Tom Dumoulin. Polonezul Michal Kwiatkowski, campionul mondial din urmă cu un an, a ocupat acum doar locul al optulea.

Este prima medalie cucerită vreodată de Sagan la Campionatele Mondiale. După ce a trecut linia de sosire, slovacul a ridicat mâinile în semn de bucurie, apoi a coborât de pe bicicletă, pe care a aruncat-o pe asfalt. Singurul reprezentant al României aflat în competiţie, Serghei Ţvetcov, a abandonat.