Cinci din cinci pentru HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 5-a: CS CARAŞ SEVERIN - HCM CONSTANŢA 16-19

Sport 15 Octombrie 2012 / 00:00 703 accesări

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a bifat ieri a cincea victoriei consecutivă în startul actualului sezon al Ligii Naţionale, impunându-se, în deplasare, în derby-ul cu CS Caraş Severin, scor 19-16 (12-8). Fără căpitanul Laurenţiu Toma, accidentat la glezna piciorului drept, dar cu centrul Dalivor Cutura revenit după absenţa de la Kiel, constănţenii au început jocul mai slab, iar gazdele au condus la două goluri în debutul partidei, 4-2. Gruparea de pe litoral a revenit însă în joc şi după un sfert de oră a trecut la conducere pe tabela de marcaj. Cu portarul Ionuţ Rudi Stănescu într-o formă excelentă, HCM s-a distanţat după un final de repriză dominat clar, astfel că elevii lui Zvonko Sundovski au intrat la cabine cu un avantaj de patru goluri, 12-8. Gazdele nu au depus armele şi au forţat revenirea în repriza secundă, pe fondul unui arbitraj extrem de slab al craiovenilor Marius Barcan şi Ştefan Ciurea. Obosiţi după turul de forţă de săptămâna trecută, constănţenii au avut probleme la finalizare, dar au fost ajutaţi de paradele lui Stănescu, cel mai bun jucător de pe teren. Ultimul de sfert de oră a adus doar patru goluri în cele două porţi, iar finalul a fost dramatic. Cu două minute înainte de ultimul fluier, portarul campioanei a parat o aruncare de la 7 m, iar Buricea a risipit emoţiile pe contraatac.

VICTORIE DE MORAL. Mulţumiţi de succesul obţinut, constănţenii se gândesc la jocul decisiv din Liga Campionilor cu Celje Pivovarna Lasko, programat joi, de la ora 20.00, la Buzău. „A fost un meci foarte greu, mai ales că veneam după eşecul din Germania, iar jucătorii aveau nevoie să se automotiveze şi să-şi revină psihic şi mental. Apărarea a mers bine, iar Rudi a fost extraordinar şi cred că a câştigat meciul. În atac s-a greşit mult, poate şi din dorinţa de a face totul cât mai bine. Cu puţină atenţie, am fi putut rezolva partida mult mai devreme, dar până la urmă am obţinut un rezultat bun. Ne concentrăm asupra meciului de joi, cu Celje Pivovarna, din Liga Campionilor. Dacă vom câştiga, vom reveni în cărţile calificării”, a spus antrenorul secund Alexandru Buligan. „A fost greu pentru că gazdele s-au apărat agresiv şi s-a simţit presiunea publicului. Astfel de meciuri ne fac bine, pentru că una este să joci cu sala goala şi să câştigi fără probleme şi alta este să întâlneşti un adversar care îţi pune probleme. După cea mai neagră zi din viaţa noastră, la Kiel, unde ne-am prezentat lamentabil, acest succes ne-a descătuşat puţin. Meciul cu Celje va fi unul pe viaţă şi pe moarte, dar trebuie să câştigăm”, a adăugat extrema George Buricea

Au evoluat - CS Caraş (antrenor Aihan Omer): C. Ionescu (8 interveţii), Marocico (intervenţii) - Tucanu 4, Ciubotariu 3, Vaidasigan 2, Negru 2, Pîrîianu 2, Petrea 2, Pîrvan 1, Grigoraş, Irimescu, Popovici, Vulpe; HCM (antrenor Zvonko Sundovski): Stănescu (19 intervenţii), M. Popescu (1 intervenţie) - Buricea 5, Humet 4, Angelovski 3, Csepreghi 3, Cutura 1, Val 1, Dragicevici 1, Sadoveac, Şimicu, Criciotoiu.

Rezultatele etapei: CS Caraş Severin - HCM Constanţa 16-19; Potaissa Turda - U Cluj 41-23, Lignitul Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Bucureşti 29-24, Ştiinţa Bacău - Bucovina Suceava 27-26, CSM Ploieşti - Poli Timişoara 22-29. Întâlnirea CSM Bucureşti - HC Odorhei are loc miercuri, de la ora 18.00.

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 10p (golaveraj: 144-104); 2. ASC Potaissa 8p (165-137); 3. CSM Bucureşti 6p (118-94, 5j); 4. Caraş Severin 6p (125-111); 5. Ştiinţa Bacău 6p (137-128); 6. Poli Timişoara 6p (148-142); 7. HC Odorhei 6p (123-119); 8. Bucovina Suceava 4p (116-119); 9. Pandurii Tg. Jiu 4p (123-131); 10. CSM Ploieşti 2p (142-156); 11. Dinamo Bucureşti 0p (124-166); 12. U Cluj 0p (108-166).