Cinci echipe au obținut calificarea în sferturi

Cupa Asiei la fotbal

Sport 17 Ianuarie 2015 / 00:00 2177 accesări

S-au terminat toate partidele din etapa a doua a Cupei Asiei la fotbal, competiție ce se desfășoară în aceste zile în Australia, vineri jucându-se partidele din Grupa D: Palestina - Iordania 1-5 (Ihbeisheh 85 / Al Rawashdeh 33, Al Daradreh 3, 45, 75, 80) și Irak - Japonia 0-1 (Honda 23-pen.). Clasament: 1. Japonia 6p (5-0); 2. Iordania 3p (5-2); 3. Iraq 3p (1-1); 4. Palestina 0-0 (1-9). Deși a învins principala contracandidată la poziția întâi în grupă, Japonia nu este sigură de calificare, jocul rezultatelor (o victorie a Iordaniei împotriva Japoniei la două goluri diferență în ultimul meci) putând trimite marea favorită la trofeu pe poziția a treia în grupă!

Înaintea ultimei etape din faza grupelor de la Cupa Asiei se cunosc cinci echipe calificate matematic în sferturile de finală - Australia și Coreea de Sud (Grupa A), China (Grupa B), EAU și Iran (Grupa C). În weekend sunt programate ultimele partide din Grupele A și B, după următorul program - sâmbătă, ora 11.00, meciurile din Grupa A: Australia - Coreea de Sud, Oman - Kuwait; duminică, ora 11.00, meciuri din Grupa B: Uzbekistan - Arabia Saudită, China - Coreea de Nord. Meciul dintre Uzbekistan și Arabia Saudită va decide a doua calificată din Grupa B, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu având și varianta egalului pentru a ajunge în sferturile de finală.