Cînd îşi bagă rusul coada...

Fotbal / Liga Campionilor, sferturi de finală, manşa tur

Sport 05 Aprilie 2007 / 00:00 707 accesări

Marţi seară s-au disputat primele două întîlniri din manşa tur a sferturilor de finală ale UEFA Champions League. La Milano, AC Milan şi Bayern Munchen au oferit un spectacol fotbalistic stricat doar de un arbitru care nu avea ce căuta la o asemenea confruntare. Rusul Baskakov a fost depăşit de miza partidei, luînd multe decizii greşite, el fiind contestat de ambele echipe. Mai întîi, atunci cînd Bayern controla ostilităţile, la scorul de 1-1 (goluri marcate de Pirlo - min. 41, respectiv Van Buyten - min. 78), Baskakov a inventat un penalty pentru Milan, fructificat de Kaka, în min. 84. Au urmat prelungirile meciului, cu acelaşi Van Buyten egalînd la ultimul atac al nemţilor, prilej pentru italieni de a protesta vehement, supăraţi că fluierul de final s-a auzit mai tîrziu decît ar fi trebuit. După acest 2-2 de pe “San Siro”, returul de la Munchen se anunţă unul incendiar, cu Bayern pornind favorită la calificarea în penultimul act al competiţiei. În celălalt joc, la Eindhoven, Liverpool s-a impus cu un scor de forfait, 3-0 (Gerrard 27, Riise 49, Crouch 63) în duelul cu PSV. “Cormoranii” şi-au asigurat astfel prezenţa în semifinale, meciul de pe “Anfield Road” fiind o simplă formalitate. Partidele retur sînt programate pe 11 aprilie.