CJ Buzău a câştigat Cupa României la minifotbal

Sport 01 Iulie 2013 / 00:00 545 accesări

Ieri, la Piatra Neamţ, s-a încheiat ediţia a patra a Cupei României la minifotbal, la care au participat 52 de echipe din întreaga ţară, record pentru a doua competiţie din minifotbalul românesc. Reprezentanta judeţului Constanţa, Arsenal Inel II, a terminat grupa din care a făcut parte pe locul 3, cu două puncte, obţinute în urma victoriei la lovituri de departajare, scor 2-2 (5-4 la penalty-uri), din meciul cu GS Mobile Focşani. Golurile echipei constănţene au fost marcate de Robert Pîrvu şi Matei Caracostea. În finala competiţiei, Consiliul Judeţean Buzău, campioana naţională din 2011, a dispus, cu 4-2, de Revine Suceava, câştigătoarea grupei din care a făcut parte şi Arsenal Inel II.

Sâmbătă, la Piatra Neamţ, s-a făcut şi tragerea la sorţi a grupelor turneului final al Campionatului Naţional de minifotbal, programat la Hunedoara, la sfârşitul acestei săptămâni, în perioada 4-7 iulie. Cele 20 de echipe participante au fost mai întâi repartizate în cinci urne valorice, conform indicilor din Clasamentul Naţional, după care s-a efectuat tragerea la sorţi. Echipa Doraly Mall Constanţa, câştigătoarea Cupei „Friends” ediţia 2012-2013, a fost repartizată în Grupa B, alături de Fortuna Buzău, Juventus Sibiu, Roş-Albaştrii Satu Mare şi Pandurii Tg. Mureş. Juventus Sibiu este câştigătoarea de anul trecut a Cupei României, după o finală cu... Fortuna Buzău! Primele două clasate din fiecare grupă vor obţine calificarea pentru faza eliminatorie a competiţiei (sferturi de finală).