Cluburile constănţene vor avea 11 sportivi la turneul final al CN de lupte

Sport 26 Martie 2013 / 00:00 400 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat turneele cu numărul 2 de calificare pentru faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte pentru juniori. Sportivii de la stilul libere au concurat la Mangalia, iar luptătorii de la Clubul Sportiv din localitate, antrenaţi de Marian Oancea, au avut din nou evoluţii foarte bune. Denisa Macovei (categoria 72 kg) s-a clasat pe primul loc, Simona Tudor (55 kg) a ocupat locul 2, iar Nicoleta Popa (48 kg) a fost a treia. Deşi nu au urcat pe podium, Mădălin Pîrvulescu (locul 5 la 84 kg) şi Liviu Costache (locul 8 la 60 kg) au acumulat şi ei în cele două turnee preliminare un punctaj suficient pentru a se califica la turneul final. LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) l-a calificat pentru turneul final pe Ştefan Marin (120 kg), care a ocupat locul 3 la Mangalia.

Sportivii de la lupte greco-romane au concurat la Bacău, iar trei dintre ei, toţi de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin), au încheiat şi acest turneu pe podium, cum s-a întâmplat şi la Bucureşti. Iulian Grăjdan a fost al doilea la categoria 55 kg, la fel ca Sebastian Agrigoroşoaiei (74 kg), în timp ce Stelian Motoloi (55 kg) a ocupat locul al treilea. LPS va mai avea doi sportivi la turneul final, pe Valentin Ştefan (55 kg) şi Flavius Moise (66 kg). Cei doi luptători vor avea statut de invitat, graţie prevederii regulamentare care spune că la turneul final pot participa şi sportivii care nu au punctajul necesar, dar s-au clasat în primele cinci locuri la Campionatul Naţional de anul trecut. Turneul final, atât la libere, cât şi la greco-romane, este programat la Piatra Neamţ, în perioada 26-28 aprilie.