Clujenii au detonat bomba pe Olimpico!

UEFA Champions League, Grupa A: AS Roma - CFR Cluj 1-2

Sport 17 Septembrie 2008 / 00:00 804 accesări

Aflaţi practic la debutul în Cupele Europene (pînă acum jucaseră doar în tururile preliminare), ceferiştii au reuşit un rezultat istoric în primul meci disputat în Liga Campionilor! O victorie neaşteptată în deplasarea de la Roma, dar o victorie clară, fără dubii, care putea fi chiar mai clară dacă atacanţii clujeni erau mai precişi în faţa porţii adverse. Oaspeţii au început fără complexe partida, nu s-au baricadat în apărare, însă emoţiile i-au făcut să greşească la marcaj şi vulpoiul Panucci a fructificat cu capul o centrare venită de la De Rossi: 1-0 pentru Roma din min. 17. A fost un gol anunţat de bara lui Vucinici (min. 16), un gol care nu i-a demoralizat pe Trică şi compania. Decarul Clujului a continuat superb, cu călcîiul, o acţiune construită de Culio şi l-a servit perfect pe argentinian, care a şutat imparabil de la 16 m: 1-1 din min. 28. Roma a presat pînă la sfîrşitul reprizei, dar fără rezultat pe tabela de scor. Spaletti a primit o lovitură imediat după pauză, fiind nevoit să-l înlocuiască pe marcatorul golului după numai două minute. Ieşirea lui Panucci, accidentat, a destabilizat defensiva romană, iar al doilea gol clujean, înscris de acelaşi Culio, în min. 50, cu un splendid voleu de la 14 m, a declanşat fluierături la adresa favoriţilor din partea celor 25.000 de tifosi prezenţi pe Olimpico. Nici intrarea lui Totti nu a mai salvat ceva din seara mizerabilă a vicecampioanei Italiei. Maurizio Trombetta a pregătit impecabil debutul CFR-ului în Ligă, iar campionii au controlat tactic restul partidei, ratînd desprinderea prin Mureşan (min. 56 - lovitură liberă puţin alături), Kone (min. 69 - lovitură de cap peste poartă) şi Peralta (min. 71 - lovitură de cap în bară). Să mai amintim şi faza din min. 60, cînd Culio scăpa singur spre poarta lui Doni, dar Cicinho l-a ţinut îndeajuns de discret pentru ca arbitrul Baskakov să închidă ochii...

Au evoluat - AS Roma (antrenor Lucian Spaletti): Doni - Cicinho, Casetti, Panucci (47 Loria), Riise (52 Totti) - De Rossi, Aquilani - Taddei (77 Montella), Julio Baptista, Tonetto - Vucinici; CFR Cluj (antrenor Maurizio Trombetta): Stăncioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - Dani, G. Mureşan - Dubarbier (88 Panin), Trică (66 Peralta), Culio - Kone. Au arbitrat: Iuri Baskakov - Tihon Kalughin, Anton Averianov (toţi din Rusia).