CM 2022: Argentina a eliminat Olanda la penalty și va juca în semifinale cu Croația

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 10 Decembrie 2022 / 00:10 1160 accesări

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2 (0-1, 2-2), la finalul prelungirilor.

Nahuel Molina (35) şi Lionel Messi (73 - penalty) au marcat pentru sud-americani,Olanda a redus din diferență în minutul 83, când Weghorst (proaspăt intrat) a recepționat o centrare în careu și a trimis puternic, cu capul. A fost primul șut pe poartă pentru olandezi.

Olanda a smuls egalul prin ''dubla'' lui Wout Weghorst (83, 90+11), care astfela dus meciul în prelungiri.

O încăierare a avut loc în ultimele secvențe din timpul regulamentar. După ce Paredes a șutat intenționat o minge către banca de rezervă a adversarilor, jucătorii de rezervă și staff-ul olandezilor au sărit de pe bancă și s-au îmbrâncit cu argentinienii.

Portarul Argentinei a apărat două penalty-uri ale Olandei, în timp ce un singur argentinian nu a reușit să-și transforme lovitura de departajare.

Ultimele două jocuri din sferturi au loc sâmbătă: de la ora 17, Maroc vs. Portugalia, iar de la ora 21, Anglia vs. Franța.