CM 2022: Franța a învins Maroc cu 2-0 și va juca împotriva Argentinei în finala mare de duminică

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 15 Decembrie 2022 / 00:10 1257 accesări

Franța s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Marocului cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în a doua semifinală a turneului.

''Les Bleus'' s-au impus prin golurile marcate de Theo Hernandez (5), Randal Kolo Muani (79) în faţa revelaţiei acestei ediţii şi se vor bate duminică pentru al treilea titlu mondial, după cele din 1998 şi 2018.

Francezii au reușit să deschidă scorul la doar cinci minute de la startul partidei. Mingea a ajuns la Kylian Mbappe în interiorul careului, care s-a străduit să înscrie, dar șutul acestuia a fost deviat și a ajuns în final la Theo Hernandez, care a reușit să finalizeze.

Marocanii au fost aproape de a marca golul turneului, un fundaș central a trimis din foarfecă în bara laterală a porții lui Lloris, în minutul 43.

La începutul reprizei secunde, marocanii au atacat periculos la poarta lui Hugo Lloris, fără a reuși să egaleze. Prima ocazie periculoasă a francezilor în repriza a doua a venit târziu, abia în minutul 70. Franța a dublat scorul în minutul 79 – proaspătul intrat Kolo Muani a împins mingea în poartă la prima atingerea a balonului, după un șut deviat al lui Mbappe

Marocanii au forțat înscrierea unui gol până la finalul meciului. În una dintre ultimele faze, francezul Kunde a scos o minge de pe linia porții.

Selecţionata Marocului nu primise gol din partea echipelor adverse la ediţia din Qatar până în semifinală, singurul gol încasat până în această fază fiind de fapt autogolul lui Nayef Aguerd, în meciul cu Canada (2-1), din grupă.

Franţa va juca duminică împotriva Argentinei pentru titlul mondial (Lusail Stadium - Al Daayen, 17:00), în timp ce Croaţia va înfrunta Marocul sâmbătă în finala mică (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 17:00).