Franța învinge Danemarca cu 2-1 și este prima calificată în optimile turneului

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Franța învinge Danemarca cu 2-1 și este prima calificată în optimile turneului

Sport 26 Noiembrie 2022 / 20:36 965 accesări

Selecţionata Franţei, deţinătoarea trofeului, este prima formaţie calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa D.

Franța a câştigat prin dubla lui Kylian Mbappe (61, 86) şi, după 4-1 cu Australia, sunt în optimile de finală. Andreas Christensen (68) a marcat golul danezilor, care au doar un punct după primele lor două partide.

Danemarca face o figură frumoasă, într-un meci destul de echilibrat împotriva Franței, considerată una dintre favoritele la câștigarea turneului.

În repriza a doua, Mbappe reușește deschiderea scorului în minutul 61, după un schimb spectaculos cu Theo Hernandez în fața porții daneze.

În minutul 68, Christensen egalează printr-un gol înscris cu capul pentru Danemarca. Danezii simt momentul și preiau inițiativa, dar în minutul 86 Mbappe marchează din nou, profitând de o centrare perfectă reușită de Griezmann – 2 la 1 pentru Franța, scor cu care partida se încheie.

Cele două echipe s-au întâlnit şi la ediţia precedentă, tot în faza grupelor, scorul final din Rusia fiind de 0-0.

Prin succesul de sâmbătă, Franţa a ajuns la şase victorii consecutive la Cupa Mondială.

În ultima etapă din grupă, miercuri 30 noiembrie, Danemarca va juca un meci decisiv cu Australia (Al Janoub Stadium - Al Wakrah, 17:00), după ce echipa de la antipozi a câştigat sâmbătă cu Tunisia (1-0). Celălalt meci le va opune pe Tunisia şi Franţa (Education City Stadium - Doha, 17:00).