Iran a învins Țara Galilor cu 2-0

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Iran a învins Țara Galilor cu 2-0

Sport 25 Noiembrie 2022 / 15:17 854 accesări

Selecţionata Iranului a reuşit o victorie dramatică în faţa Ţării Galilor, cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin două goluri marcate în minutele adiţionale.

La meciul trecut cu Anglia, fotbaliștii din Iran au refuzat să intoneze imnul în semn de protest față de reprimarea violentă a protestelor din țară. De această dată, jucătorii echipei naționale iraniene și-au cântat imnul, însă momentul a fost huiduit de propriii suporteri.

Țara Galilor a dominat prima repriză la mijlocul terenului, în timp ce adversarii au ieșit din apărare mai mult cu mingi lungi. Totuși, ultima ocazie importantă le-a aparținut iranienilor: în al doilea minut de prelungiri, Sardar Azmoun nu a reușit să valorifice o minge aruncată în fața careului mic.

Iranul a jucat mai bine în repriza secundă și a avut mai multe ocazii.

În minutul 75, Ezatolahi a tras puternic la colțul porții, din afara careului, minge scoasă cu greu de portarul galez. Zece minute mai târziu, Hennessey a primit cartonașul roșu, în urma unei intervenții violente la o minge în afara careului.În primă fază, arbitrul a acordat cartonașul galben, dar a întors decizia după consultarea sistemului VAR.

Iranul nu a trecut niciodată de faza grupelor la Cupa Mondială şi avea o singură victorie în precedentele sale 11 partide, 1-0 cu Marocul, în urmă cu patru ani.

Singurul meci anterior dintre Ţara Galilor şi Iran s-a încheiat cu victoria ''dragonilor'' cu 1-0, într-un meci amical jucat în 1978.

În celălalt meci al grupei programat vineri, Anglia întâlneşte echipa Statelor Unite.

Marţi 29 noiembrie vor avea loc ultimele meciuri din grupă, Ţara Galilor - Anglia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Iran - SUA (Al Thumama Stadium - Doha, 21:00).