CM 2022: Portugalia se califică în sferturi, după ce a spulberat Elveția cu 6-1

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 06 Decembrie 2022 / 23:41 1021 accesări

Selecţionata Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a surclasat echipa Elveţiei cu scorul de 6-1 (2-0), marţi seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în ultimul meci din optimile de finală.

Portughezii au deschis scorul în minutul 17 prin Goncalo Ramos, care a înscris cu un șut în forță, din interiorul careului, la colțul scurt, chiar sub vinclu. Fundașul portughez Pepe a înscris în minutul 33, după o lovitură de colț executată cu mare precizie de Bruno Fernandes.

Goncalo Ramos a reușit dubla în repriza secundă (minutul 51), iar 4 minute mai târziu Raphael Guerreiro trimite pe lângă portarul elvețian. Elvețienii reușesc să înscrie și ei singurul gol în partida din această seară, în minutul 58. Goncalo Ramos reușește hat-trick-ul în minutul 67, iar ultimul gol al partidei a fost înscris de Rafael Leao, în prelungiri.

Cristiano Ronaldo, pedepsit de selecţionerul Fernando Santos, a fost introdus în cele din urmă în min. 74, spre deliciul tribunelor, dar nu a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor. El a trimis mingea în plasă în min. 84, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

În sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, Elveţia va înfrunta formaţia Marocului, care a reuşit să elimine marţi echipa Spaniei, la loviturile de departajare (3-0). Meciul va avea loc pe 10 decembrie (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).