Coasta de Fildeș a obținut al doilea titlu continental

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 10 Februarie 2015 / 00:00 468 accesări

Coasta de Fildeș este noua campioană a Africii la fotbal, după ce s-a impus la penalty-uri în finala celei de-a 30-a ediții, disputată, duminică seară, la Bata (Guineea Ecuatorială): Coasta de Fildeș - Ghana 0-0, 9-8 - după executarea loviturilor de departajare. Meciul nu a fost unul prea strălucit, miza uriașă spunându-și cuvântul. Deși ghanezii au dominat partida, ocaziile mai clare de gol au aparținut ivorienilor, fără ca vreuna să fie concretizată. Scorul alb înregistrat după 90 de minute s-a menținut și după cele 30 de minute de prelungiri, astfel că s-a ajuns la penalty-urile de departajare. Acolo unde Coasta de Fildeș a ratat primele două execuții și se părea că soarta titlului este decisă! A intervenit - însă - portarul Boubacar Barry, rezerva naționalei, titularizat în finală doar pentru că titularul Gbohouo s-a accidentat în semifinală! După ce a apărat excelent în cele 120 de minute de joc, Barry și-a salvat echipa de la înfrângere (a parat al treilea penalty al Ghanei), pentru ca tot el să transforme penalty-ul decisiv - al 11-lea! -, aducând titlul pentru Coasta de Fildeș!!!

Pentru Coasta de Fildeş au marcat: Aurier, Doumbia, Yaya Toure, S. Kalou, Kolo Toure, Kanon, Bailly, Serey Die şi Barry; au ratat: Bony şi Tallo. Pentru Ghana au înscris: Mubarak, J. Ayew, A. Ayew, Mensah, Agyemang-Badu, Afful, Baba şi Boye; au ratat: Acquah, Acheampong şi Brimah.

Au evoluat - Coasta de Fildeş (selecţioner Herve Renard): Barry - Aurier, Bailly, Kolo Toure, Kanon - Gradel (67 Doumbia), Yaya Toure, Serey Die, Tiene (116 S. Kalou) - Bony, Gervinho (120+2 Tallo); Ghana (selecţioner Avraam Grant): Brimah - Afful, Mensah, Boye, Baba - Atsu (117 Acheampong), Mubarak, Acquah, A. Ayew - Appiah (99 J. Ayew), A. Gyan (120+1Agyemang-Badu). Meciul a fost arbitrat de gambianul Bakary Papa Gassama.

Coasta de Fildeș a câștigat astfel doar al doilea titlu continental (după cel din 1992), pierzând alte două finale (în 2006 și 2012). Coasta de Fildeș deține și o performanță incredibilă în cele patru finale jucate - nu a înscris niciun gol și nu a primit niciun gol!!! Toate cele patru finale s-au încheiat 0-0 și au fost decise la penalty-uri de departajare. Ghanezul Christian Atsu a fost desemnat MVP-ul competiției. În finala pentru medaliile de bronz: RD Congo - Guineea Ecuatorială 0-0, 4-2 - după executarea loviturilor de departajare.

GHANEZUL CHRISTIAN ATSU, CEL MAI BUN JUCĂTOR DE LA CUPA AFRICII PE NAŢIUNI

Mijlocaşul ghanez Christian Atsu a fost desemnat cel mai bun jucător de la turneul final al Cupei Africii pe Naţiuni, a anunţat, ieri, site-ul tuttomercatoweb.com. Atsu, care este împrumutat de Chelsea Londra la Everton, a mai primit şi premiul pentru cel mai frumos gol înscris la competiţia desfăşurată în Guineea Ecuatorială, pentru reuşita din meciul cu Guineea, scor 3-0, din semifinale. Echipa naţională a statului RD Congo a fost recompensată cu premiul fair-play.