Constănțeanca Eliza Samara a câștigat Liga Campionilor la tenis de masă

Performanță de senzație în cea mai puternică întrecere intercluburi

Sport 06 Aprilie 2015 / 00:00 914 accesări

Desemnată cea mai bună jucătoare de tenis de masă din România în ultimii patru ani și multiplă medaliată la Campionatele Europene, Eliza Samara și-a mai trecut în palmares o performanță extraordinară. Constănțeanca a câștigat Liga Campionilor cu echipa ei de club, Fenerbahce Istanbul, după ce s-a impus în finala disputată cu austriecele de la AG Linz. În prima manșă, Samara și colegele ei au învins în Austria cu 3-2, iar în returul de la Istanbul, disputat sâmbătă, Fenerbahce a înregistrat o nouă victorie, 3-1. Clasată pe locul 18 în clasamentul mondial, sportiva pregătită de Viorel Filimon a disputat în manșa secundă un singur meci, împotriva lui Liu Jia, campioana europeană din 2005 şi dublă câştigătoare a Ligii Campionilor (2009 şi 2013), locul 12 ITTF. Constănțeanca a pierdut primul set, dar a răsturnat rapid situația, trecând la conducere. Austriaca de origine chineză a restabilit egalitatea și a trimis întâlnirea în setul decisiv, unde Samara a dominat clar și a încheiat conturile, scor 3-2 (8:11, 11:7, 11:9, 7:11, 11:2). „Unul dintre visele mele a devenit realitate! Am câștigat Liga Campionilor! Mulțumesc tuturor!”, a scris Samara pe pagina ei de Facebook.