Constănțeanul Bogdan Negraia a urcat pe podium

Scrimă / Cupa Farul - Memorialul „Paul Călin”

Sport 06 Octombrie 2014 / 00:00 471 accesări

Sala „Tomis” din Constanța a găzduit, ieri, a 18-a ediție a Cupei Farul - Memorialul „Paul Călin” la scrimă, competiție în care s-au întrecut, în proba de spadă masculin, cei mai buni seniori din țară, dar și sportivi din Bulgaria. Chiar dacă nu se număra printre favoriți, constănțeanul Bogdan Negraia a avut o comportare excelentă, reușind să urce pe podium. Sportivul legitimat la CSȘ 1 Constanța și pregătit de Ion Niţulescu şi Monica Marinescu a ocupat doar locul al treilea în faza grupelor, unde a înregistrat trei victorii și două înfrângeri, dar s-a revanșat în fazele eliminatorii. Constănțeanul, care a încheiat pe locul 20 în Cupa României, disputată vineri, i-a depășit pe Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova), cu 15-11, Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Tg. Mureș), cu 15-10, și Adrian Dabija (CS UNEFS București), cu 15-7, dar a cedat în semifinale în fața lui Tatian Bolboceanu (CSM Craiova), cu 15-12. Astfel, Negraia a terminat pe locul al treilea, în timp ce competiția a fost câștigată de Alin Mitrică (CSU Craiova), învingător în fața lui Bolboceanu, în finală, cu 15-12. Un alt constănțean, Dan Măcelaru, legitimat la CS Farul și pregătit de Mihaela Ion și Gheorghe Horia, a reușit o prestație bună, clasându-se pe locul 12, după ce a fost învins la mare luptă, în optimi, de Adrian Dabija, cu 15-14.

Sâmbătă, tot în Sala „Tomis”, s-a desfășurat Cupa României la spadă masculin pe echipe, unde Constanța a fost reprezentată de trei echipe. Cel mai bun rezultat a fost înregistrat de CSȘ 1 Constanța, în componența Constantin Drăgoi, George Drobot, Florian Florea și Bogdan Negraia, care s-a clasat pe locul 7. CS Farul I, în componența Alin Cristian, Dan Măcelaru, Cătălin Monea și Gleb Nistor, a terminat pe locul 10, iar CS Farul II, în componența Ionuț Bolboașe, Nicolae Drăgoi, Robert Marghidan și Alexandru Stan, s-a clasat pe locul 11.