Constanţa a terminat neînvinsă prima fază a competiţiei

CN de fotbal pentru juniori 1995

Sport 27 Noiembrie 2010 / 00:00 524 accesări

Echipa judeţului Constanţa s-a calificat pentru faza a II-a din Campionatul Naţional al Selecţionatelor Judeţene de juniori, competiţie de fotbal rezervată jucătorilor născuţi în anul 1995, fără să fi pierdut vreun meci. Formaţia antrenată de Gabriel Şimu a obţinut opt victorii şi două egaluri: 2-2 la Călăraşi şi, în ultima etapă, 1-1 la Galaţi. În acest ultim meci, disputat miercuri, golul constănţenilor a fost reuşit de Vasile Hergheligiu, în min. 38, la trei minute după ce Moroşanu deschisese scorul. În meciul de la Galaţi au evoluat următorii jucători: Bogdan Nicolae (FC Farul Constanţa) - George Burcea (Farul), Adrian Şchiopu (Portul), George Ianuşi (Farul), Nicola Culeţu (Farul) - Vasile Hergheligiu (Portul Constanţa), Alexandru Talaşman (Portul), Florin Ciorbaru (Farul), Marius Fotescu (Portul) - Florin Braşoveanu (Farul), Caciandone Dincă (Farul). Au mai intrat: George Mustaţă (Portul), Andrei Muşat (Palatul Copiilor Constanţa) şi Sergiu Sicrieru (Farul). Clasament final: 1. Constanţa 34p (golaveraj 37-7); 2. Galaţi 25p (34-12); 3. Călăraşi 22p (29-14); 4. Brăila 17p (13-18); 5. Ialomiţa 16p (29-26); 6. Tulcea 0p (5-70). (În acest campionat se acordă 4 puncte la victorie.)

Echipele clasate pe locurile 1, 2 şi 3 în fiecare serie (21 de echipe în total), plus alte trei formaţii de pe locul 4, cel mai bine clasate din cele 7 serii, s-au calificat pentru faza a II-a. Aceste 24 de echipe vor fi repartizate în 6 serii geografice a câte 4 echipe, care vor juca între ele tur-retur, în perioada 6 martie-10 aprilie 2011. Câştigătoarele celor şase serii plus două echipe de pe locul 2, cel mai bine clasate, se vor califica în sferturile de finală ale competiţiei.