Constănțeanul Mihai Șuteanu, desemnat ,,Pilotul anului” la clasa „Pufo”

În cadrul Galei Kartingului Românesc

Sport 23 Octombrie 2015 / 18:44 2009 accesări

Mihai Șuteanu este unul dintre cei mai talentați piloți de karting din România

Mihai Șuteanu, component al echipei Tomis Kart Constanța, a fost desemnat ,,Pilotul anului” în cadrul Galei Kartingului Românesc, eveniment găzduit de sala de festivități a circuitului ,,Speed Park” din Bacău, în organizarea Federației Române de Karting (FRK). Șuteanu a totalizat 165 de puncte la clasa Pufo. Laureații celorlalte categorii de performanță sunt Aldrin Opran (JMS Performance) la clasa KZ2, Daniel Vasile (Real Racing) la KFJ, Andrei Carcea (BRT) la Mini și Denisa Mureșan (Real Racing) la clasa BB. La Gala Campionilor 2015, pilotul constănțean a primit cel mai râvnit trofeu, cupa transmisibilă pe care sunt gravate numele campionilor din kartingul românesc și pe care va rămâne inscripționat și numele său.

Mihai Șuteanu are doar 9 ani și practică acest sport de la vârsta de 7 ani, când a început cursurile de pregătire la Școala de Karting Tomis Kart, care își desfășoară activitatea pe pista din incinta Palatului Copiilor Constanța. 2013 a fost anul de debut în competiții oficiale și al acumulării experienței necesare, astfel că în 2014 doar unele probleme tehnice și incidente de cursă l-au împiedicat pe Mihai să termine pe podium. El s-a revanșat anul acesta, când a cucerit primul său titlu de campion național la karting, acumulând cel mai bun punctaj la clasa Pufo. Pilotul echipei Tomis Kart a fost prezent pe podium la toate etapele din campionat și a câștigat cinci dintre cele șase concursuri. De asemenea, Mihai a ocupat locul 2 la Cupa FRK, organizată la Târgu Secuiesc.

Din 2016, odată cu împlinirea vârstei de 10 ani, Mihai va trece la clasa Mini, rezervată celor cu vârsta între 9 și 12 ani. La Clubul Sportiv Tomis Kart Constanța mai activează piloții Eric Enache, clasat pe locul 5 la clasa PromoBB, și Tudor Chimișliu, care a terminat pe locul 11 la clasa Mini.