Constănţeanul Răzvan Florea, vedeta concursului masculin

Campionatele Naţionale de înot open

Sport 27 Iunie 2006 / 00:00 1091 accesări

Campionatele Naţionale open, care s-au încheiat duminică la piscina olimpică din Complexul Naţional „Lia Manoliu”, au consemnat încă o serie de titluri naţionale pentru înotătorul constănţean Răzvan Florea. Sportivul de la Farul a cîştigat duminică probele de 50m spate şi 400m mixt, după ce sîmbătă se clasase al doilea într-o probă nespecifică lui, 200m fluture, ajungînd la un total de şapte medalii: cinci de aur şi două de argint. Timpul înregistrat de Florea la 200m spate, 1:58,90, a însemnat cea mai bună performanţă din concursul masculin, titlu cu care sportivul pregătit de Gina Handrea ne-a obişnuit în ultima vreme! După o zi de odihnă, la Constanţa, Răzvan Florea îşi va relua pregătirile în Capitală pentru Campionatele Europene de seniori, programate la începutul lunii august la Budapesta. În capitala Ungariei va mai concura un constănţean, Dragoş Agache, cooptat şi el în lotul naţional după rezultatele foarte bune obţinute la Naţionale în probele de bras, o medalie de aur şi două de argint.

Comportări peste aşteptări au avut şi juniorii de la Palatul Copiilor, care s-au calificat în mai multe finale de seniori. Duminică, Florin Vartan s-a clasat pe locul 5 la 200m liber juniori, iar Alin Milian pe 4 la 50m spate, Vartan reuşind şi sîmbătă un loc 6 la 100m liber. Dintre sportivii cu dublă legitimare, Norbert Trandafir (CSS Tg.Mureş - Farul) a avut cele mai bune rezultate: aur la 50m spate duminică (locul 6 la seniori) şi la 100m liber sîmbătă (bronz la seniori). În total, mureşeanul a obţinut şase titluri naţionale de juniori şi o medalie de bronz, iar la seniori două bronzuri. La rîndul ei, Ioana Popa (LPS Piteşti - Farul) a cucerit trei medalii de aur, două de argint şi una de bronz la junioare plus un argint şi un bronz la junioare.