Constănţeanul Valentin Mihai s-a impus la Juniors Cup Mamaia-IDU

Sport 09 Iulie 2007 / 00:00 791 accesări

Duminică s-a încheiat, pe terenurile bazei sportive Tenis Club Idu, din Mamaia, o nouă ediţie a turneului internaţional Juniors Cup Mamaia-IDU, competiţie rezervată juniorilor pînă în 16 ani. Dacă sîmbătă s-au desemnat campionii probelor de dublu, singurul turneu din România cotat cu categoria a II-a a dat, duminică, şi numele laureaţilor probelor de simplu. Constănţeanul Valentin Mihai şi-a confirmat statutul de principal favorit la Mamaia şi şi-a încheiat aventura în turneele de 16 ani printr-un succes. După 6-3, 7-5 în semifinala cu Cătălin Bubu, Valentin Mihai a avut nevoie de trei seturi pentru a cîştiga finala disputată în compania partenerului de la dublu, Sebastian Ionescu (6-4, 4-6, 6-2). “Mă bucur că ultimul turneu la care am participat la categoria 16 ani l-am încheiat cu un succes. Sebi a oferit o replică solidă şi a contribuit din plin la spectacolul partidei”, a declarat Valentin Mihai, care luna viitoare va participa, alături de echipa României, la turneul final al Campionatului European. Cei doi finalişti de la simplu au făcut pereche în turneul de dublu, pe care şi l-au adjudecat după 6-1, 6-1 în finala cu Lucian Gheorghe / Cătălin Mircea. Turneul fetelor de simplu a fost cîştigat de Larisa Sporea (6-3, 6-2 cu Georgiana Pătraşc), iar competiţia de dublu a fetelor a fost tranşată de cuplul Alexandra Armăşescu / Raluca Platon (6-4, 1-6, 6-1 cu Miruna Spiridon / Adel Suliman).