Constănţenii au cucerit 14 medalii la CN de skandenberg

Sport 18 Aprilie 2013 / 00:00 546 accesări

La Palatul Naţional al Copiilor din Bucureşti a avut loc, în perioada 22-24 martie, Campionatul Naţional de skanderberg, competiţie la care au participat circa 300 de sportivi la braţul stâng şi 400 de sportivi la braţul drept. În total, s-au decernat medalii la 38 de categorii, la juniori (sub 18 ani), tineret (sub 21 de ani), seniori (21-40 de ani) şi veterani (peste 40 de ani). Constanţa a avut la start 14 concurenţi, care în total au cucerit 14 medalii (8 de aur, 5 de argint, una de bronz). Bogdan Purnavel a cucerit trei titluri naţionale la categoria 55 kg (juniori braţ drept, tineret braţ drept şi braţ stâng). Florin Ichim a devenit campion la 60 kg juniori (BD şi BS), în timp ce Deniz Ibram a obţinut trei medalii de argint la aceeaşi categorie (BD şi BS juniori, BD tineret). Alin Hasiuc a luat aur la BD şi argint la BS (80 kg juniori), el urmând să reprezinte România la Campionatul European de la Druski Ninkai (Lituania), programat în perioada 5-13 mai. Finala la BD seniori 80 kg s-a disputat între constănţeni, iar Denis Ionescu l-a învins pe Nicu Popa. În fine, la veterani, categoria +95 kg, Ion Grosu a luat aur la BS şi bronz la BD. Sportivii constănţeni sunt antrenaţi de Tiberiu Mihalcea, arbitru internaţional, care anul acesta va oficia pentru a treia oară la un Campionat European.