Constănţenii au cucerit cinci medalii în prima zi

CN de înot pentru seniori şi juniori

Sport 14 Iunie 2012 / 00:00 350 accesări

Ieri au început Campionatele Naţionale de înot pentru seniori şi juniori, găzduite de bazinul olimpic descoperit din cadrul Complexului Olimpic de Nataţie din Bucureşti. Concursul este open, dar se alcătuiesc două clasamente: unul general şi altul separat, pentru juniori. În prima zi, patru juniori constănţeni au reuşit să urce pe podium, însă unul singur a luat medalie şi în competiţia seniorilor. Este vorba despre Atila Abibula (antrenor Veronica Macovei), care s-a clasat pe locul 3 în finala A, dar a luat argintul la juniori, în proba de 200 m bras. La 100 m fluture, cei mai buni juniori din ţară sunt sportivii de la Farul Constanţa: Octavian Ciocan (antrenor Laura Sachelarie) a cucerit titlul naţional, iar Răzvan Grădinaru (antrenor Anca Buzbuchi) a luat argintul. Cei doi s-au clasat pe locurile 5 şi 6 în finala A. La 200 m bras, Alexandra Radu (antrenor Florin Bărbulescu) a ocupat locul 4 în finala A şi a cucerit bronzul la junioare.