Constănţenii luptă pentru trofee în trei finale la Cupa “Mamaia IDU”

Sport 18 August 2010 / 00:00 461 accesări

După patru zile de concurs, ediţia din acest an a turneului de tenis Cupa “Mamaia IDU” şi-a desemnat, ieri, prima câştigătoare a întrecerii. Primul trofeu a fost acordat în proba feminină la 16 ani, unde câştigătoare a fost Nicoleta Dascălu (LPS CSS Piteşti, favorita nr. 1), care s-a impus, în finală, cu 6-3, 6-1, în faţa favoritei nr. 2 a probei, Teodora Ardeleanu (CSS Mircea Eliade). Alte trei probe şi-au desemnat, ieri, finaliştii, sportivii constănţeni asigurându-şi prezenţa în ultimul act în toate cele trei probe. Astfel, la 16 ani masculin, lupta pentru trofeu se va da între doi constănţeni, principalul favorit al categoriei Alexandru Buzelan (LPS - CSS Constanţa) urmând să-l întâlnească pe favoritul nr. 2, Bogdan Marin (CS Ştiinţa Constanţa). Buzelan a trecut în semifinale, cu 6-3, 6-1, de Bogdan Apostol (CS TC Coreco Iaşi), în timp ce Marin l-a învins, cu 6-0, 6-2, pe Mihai Pană (CS Dinamo Braşov). La 14 ani feminin, Andrada Surdeanu (LPS CSS Constanţa, favorită nr. 3) şi-a asigurat prezenţa în finală, după ce a dispus, cu 6-4, 6-3, de Irina Niţu (CSS Slobozia) şi o va întâlni în finală pe Brînduşa Grasu (ACS KymStar), care a ajuns în ultimul act al probei după abandonul Alinei Munteanu (SCM Bacău, favorită nr. 2), la scorul de 6-3, 3-1. În proba masculină de 14 ani, Sergiu Bucur (CS Mamaia IDU, favorit nr. 1) şi-a continua seria victoriilor de pe tabloul principal, calificându-se în finală după succesul categoric obţinut în faţa lui George Botezan (CS Universitar Tg. Mureş, favorit nr. 4), scor 6-0, 6-0. Bucur îl va întâlni în finală pe Daniel Cozma (CS Sănătatea Ergolenm SM). Finalele celor trei probe vor avea loc astăzi. Tot ieri, categoriile 10 şi 12 ani au continuat cu partidele de pe tabloul principal atât la feminin, cât şi la masculin, în timp ce în probele de dublu au avut loc primele jocuri.