Copil este în sferturi la Basel

Tenis de câmp

Sport 25 Octombrie 2018 / 09:20 600 accesări
Marius Copil a obţinut cel mai important succes din carieră (sursa foto: Facebook Marius Copil)

Miercuri seară, în turneul de la Basel, dotat cu premii în valoare totală de 1,98 milioane de euro, tenismanul român Marius Copil (locul 93 ATP, jucător venit din calificări) a obţinut o spectaculoasă calificare în sferturile de finală. În turul secund, Copil a câştigat întâlnirea cu favoritul numărul 3, croatul Marin Cilic (locul 6 WTA), fost ocupant al poziţiei a treia în ierarhia mondială, cu scorul de 7-5, 7-6 (7/2), după o oră şi 50 de minute de joc. În turul al treilea, Copil îl va înfrunta pe americanul Taylor Fritz (locul 57 ATP). Prin prezenţa în sferturi la Basel, Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 53.665 de euro şi 90 de puncte ATP.

Joi seară, nu mai devreme de ora 19.00, în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Basel, este programată întâlnirea dintre perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 3, şi cuplul german alcătuit din Alexander Zverev şi Mischa Zverev.