Coreenii s-au calificat lejer

2010 FIFA World Cup Club

Sport 13 Decembrie 2010 / 00:00 432 accesări

N-a mai fost loc de surprize în ultimul sfert de finală al 2010 FIFA World Cup Club, campioana Asiei impunându-se clar în faţa echipei care reprezintă ţara gazdă: Al Wahda - Seongnam Ilhwa Chunma 1-4 (F. Baiano 27 / Molina 4, Ognenovski 30, Choi Sung Kuk 71, Cho Dong Geon 81). Coreenii au început partida în forţă şi au ratat o mare ocazie chiar în primul minut de joc, pentru ca Molina să înscrie câteva minute mai târziu la o gafă a portarului Al Hosani. Brazilianul Baiano a egalat pentru gazde împotriva cursului jocului, dar coreeenii au revenit rapid în avantaj graţie celui mai bun jucător asiatic al anului 2010 - australianul Ognenvoski. După pauză partida a continuat pe aceleaşi coordonate - dominare a coreenilor şi o singură ocazie pentru arabi, ratată de brazilianul Magrao. Finalul partidei a mai adus două goluri pentru campioana Asiei, care a trecut lejer în semifinale, acolo unde va întâlni pe Inter Milano. Dar iată programul semifinalelor, care vor avea loc marţi şi miercuri, de la ora 18.00: TP Mazembe - Internacional Porto Alegre (marţi) şi Seongnam Ilhwa Chunma - Inter Milano (miercuri).