Cosmin Matei a marcat pentru România Under 19

Sport 04 Mai 2010 / 00:00 551 accesări

Naţionala de fotbal a României under 19 a început cu stângul Turneul de elită, găzduit de Ungaria, penultima fază înaintea turneului final al Campionatului European din 2010 care va avea loc în Franţa. Ieri, elevii lui Cristian Sava au cedat în disputa cu principala contracandidată la primul loc, Portugalia, scor 1-3, într-un joc desfăşurat pe stadionul “Globall Football Park” din Telki. Antrenorul Cristian Sava a început jocul cu cei doi constănţeni, Cosmin Matei (FC Farul) şi Aurelian Chiţu (Viitorul Constanţa), în postura de titulari. “Tricolorii mici” au început partida dezastruos, primind două goluri în primele nouă minute, S. Oliveira în min. 2 şi N. Oliveira în min. 9, dar Matei a redus rapid din diferenţa în min. 10. Diferenţa s-a refăcut după pauză, când Freitas a stabilit scorul final, în min. 68. Dintre constănţeni, doar Chiţu a prins pe teren ultimul fluier, Matei, care a încasat şi un cartonaş galben, fiind înlocuit cu cinci minute înainte de final. Pentru România au evoluat: Bucuroiu - Mihălăchioaie (88 Popa), Cioranu, Bejan, A. Sava - Chindriş - Ad. Stoian, C. Matei (85 Al. Lazăr), Bursuc (71 Purice), Chiţu - Ţucudean. În celălalt meci din grupă, Ungaria a pierdut la limită, scor 0-1, duelul cu Grecia. Următorul joc al României este programat mâine, împotriva Ungariei.