Courtois îşi prelungeşte recordul la naţională!

Fotbal / Turneul final al CM

Sport 03 Iulie 2014 / 00:00 296 accesări

Naţionala Belgiei a obţinut, miercuri dimineaţă, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, după ce a dispus cu 2-1, după prelungiri, de SUA. Dacă De Bruyne şi Lukaku au semnat golurile calificării, Thibault Courtois a fost cel care a păstrat intactă poarta. Până în min. 107, la reuşita lui Green, americanul cu origini germane întrerupând seria de 351 de minute de invincibilitate ale lui Courtois la acest turneu final. Noul portar al lui Chelsea Londra a primit în Brazilia doar două goluri, cu Algeria, din penalty, în min. 25, în primul meci din faza grupelor, şi apoi cu SUA, în min. 107 al prelungirilor. Dincolo de aceste performanţe cu care s-ar lăuda orice goalkeeper, Courtois mai deţine un record, mult mai important pentru echipă. Cu el pe teren, Belgia nu a pierdut niciodată, iar portarul în vârstă de 22 de ani are deja 21 de prezenţe la prima reprezentativă, prima având loc în 2011. „Este foarte bine, dar ştiu că norocul se poate schimba oricând. Am reuşit să fim bine organizaţi în apărare, să oferim puţine şanse adversarilor să ajungă la poartă. Dacă acest lucru se întâmplă, atunci este datoria mea să intervin. Să stau concentrat timp de 90 de minute este una din calităţile mele“, a precizat Courtois.