Craiova, în semifinalele Cupei României la fotbal

Succes la limită

Sport 06 Martie 2018 / 19:14 565 accesări

Marți seară, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, în al treilea joc din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, CS Universitatea Craiova a câştigat cu scorul de 1-0 meciul cu Dinamo București, obţinând calificarea în semifinalele competiţiei. Golul victoriei a fost marcat de Nicuşor Bancu, în minutul 56. Galeria olteană a prezentat o coregrafie cu mesajul „Toate pânzele sus”, cu o corabie alb-albastră, şi au afişat şi un banner cu mesajul „Bine aţi venit în iad”. Înaintea startului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria căpitanului echipei italiene Fiorentina, Davide Astori, care a decedat duminică.

În primele două partide din sferturile de finală, care au avut loc săptămâna trecută, s-au înregistrat următoarele rezultate: Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu 1-0 (M. Rondon 28) şi FC Hermannstadt - FCSB 3-0 (B. Rusu 11, 62, Blănaru 30).

Ultima întâlnire din sferturi, FC Botoșani - CSM Poli Iași (în direct la Pro X, Digi Sport 1 și Telekom Sport 1), se va disputa săptămâna viitoare, marţi, 13 martie, de la ora 17.30.